KOBİDER. KÜÇÜK ve ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELER DERNEĞİ
      Anasayfa Hakkımızda Faaliyetler Üyelik Kobider Haber Albüm İletişim  
Başkanın Mesajı
Kobi Destek Bilgi
İşletme Mevzuatı
2009 Fuar Rehberi
Yararlı Linkler
Fotoğraflar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Cumhuriyetin 92.Yıldönümü Kutlaması 2015 Gazianteo Gazeteciler cemiyeti 2009 istanbul sanayi odasi kongresi Ford 2010 Dunya Tv Gaziantep 2010 Sudan heyeti 2012 Turk Ticaret Kanunu Haberturk
2012 Çevre ve Şehircilik Bakan yrd. Muhammet Balta, Saffet Gençmehmetoğlu, Nurettin Özgenç Kobider Başkanı,Kağıthane Belediye başkanı ve Sudan Başkonsolosu 29 EKIM 2010 CANKAYA KOSK'UNDE VERİLEN RESEPSIYON DA CUMHURBASKANIMIZ ILE NURETTIN OZGENC BIR ARADA Patronlar okulunun Çırağan sarayında düzenlenen toplantıda Gaziantep HÜRSİAD Sn.Başbakan Yrd.Bülent Arınç ile  2009 Peres tv ile ropörtaj 2009 İstanbul Yönetimiyle iftar yemeğinde Yeni Asya gazetesinin 40. yılı kutlaması Mehmet Kutlular ile. Tarım Bakanımız Mehdi Eker ile Dış Ticaretten sorumlu bakanımız Zafer Çağlayan ile Sn. Bakan Nihat ERGÜN ile Sn.Bakanımız Zafer Çağlayan ile HaliçKongre merkezinde Konferansta 2010 Sn. Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı ile Ülke Tv Bloomberg HT Tv Haber 24 KOBİDER Heyeti AK Parti Genel Başkan Yrd. Ekrem Erdem'i Makanında ziyaret etti. Sn. Bakan Mustafa Demir'e Teşekkür plaketini başkanımız Nurettin Özgenç sundu Bayındırlık ve İskan Bakanlığını Ziyaret Şadi Kılıç ile Sayın Sanayive Ticaret Bakanımız Nihat ERGÜN İle 3. Dönem MÜSİAD Genel Başkanı Ömer BOLAT ile Mowenpic otel 2010 Ekonomi Gazeteciler Derneği Gecesi Gümüşhane Valiliğini Ziyaret Sayın Valimiz Enver Salihoğlu KOBİ'ler Finansman Toplantısı
2006 KOBİ Toplantısı Dış Ticaret Merkezi 2007 MÜSİAD İftarı 2007 Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile Cevahir Kongre Merkezinde
2008 KOBİDER Yönetim Kurulu Üyeleri İBB Florya Tesislerinde Kahvaltılı Toplantı Sonrası İBB Kadir Topbaş ile Çırağan Sarayı Toplantı 2008 Ekonomi Gazetecileri Derneği Toplantısı 2009 Tarım Zirvesi Arap İşadamları ile Fındık Konusunu Gündeme Taşıdık Başbakan Yrd. Sayın Ali Babacan İle Tarım Zirvesinde

 

 

 

 

KOBİDER Başkanı ÖZGENÇ: "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketi yetmez ama evet

KOBİDER Başkanı ÖZGENÇ: "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketi yetmez ama evet

 

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında açıkladığı "Ekonomik İstikrar Kalkanı" paketine, esnafı ve işçiyi korumaktan ziyade koltuğunu korumak derdinde olan bazı ekonomi dünyası dernek, Oda ve ihracatçı sektörlerinin başkanlarından destek geldi ama bir de sahaya bakmak lazım!

Hükümetin imkanları dahilinde yaptığı 100 milyarlık destek genel itibariyle her kesime olduğu kadar esnaf ve KOBİ’lere de fayda sağlayacaktır. Ancak çarşı pazarlar çok sıkıntı içerisinde gıda, temizlik ve dezenfektan dışında satış pek yapılmıyor.

Esnaf ve vatandaşlara dokunan bu paket dinamik bir paket olsa da yeterli olmayacaktır

Zira korona önlemlerinden dolayı dükkanlarını kapatan lokanta, kafe, gazino, taverna, kahvehane, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi, nargile salonu, internet kafeler vb. işletmelerin faaliyetleri geçici bir süreliğine durduruldu. Lakin bu işletmelerin kira ve personel ödemeleri gibi zorunlu giderleri var. Bunların nasıl karşılanacağı hususunda büyük bir sıkıntı var.

Evet, olağanüstü duruma müdahale etmek için çıkarılan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketi her ne kadar hem arzı hem de talebi destekleyecek olsa da pansuman tedbir olacaktır ama tedaviye ne kadar çare olabilecektir ona da bakılmalı.

Devletin imkanları dahilinde yapacağı 100 milyar liralık mali destek elbette azımsanmayacak kadar önemlidir ama yeterli değildir.

Ayrıca işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının 3 ay süreyle ve faizsiz ertelenmesi gayet iyi ama aynı esnaf kesiminin 6736 sayılı yapılandırma kanunundan faydalanarak yaptıkları yapılandırmanın bu döneme gelen taksitlerini ödeyemeyenler var. Bunlar ne olacak? Yapılandırma borçlarında öteleme yapılmayacak mı?

Bir diğer husus ise; küçük esnafın şu anda cari ay primlerinin ve vergilerinin nasıl ödeneceği konusunda hiçbir malumat yok. Zira bu ayki vergi ve SGK ödemeleri konusunda hiçbir açıklama yapılmadı.

Yine zorunlu olarak işine ara veren firmaların işçileri kısmen de olsa devlet yardımı alabilecekler mi. Bu konuda da net bir açıklama yok.

Kısa süreli çalışmama ödeneği olarak açıklanan bir mevzuat var ama bundan kimin ve nasıl yararlanabileceği konusu da çok açık değil.

Yine gerek firmaların gerekse buralarda çalışan işçilerin elektrik, doğalgaz ve su gibi faturaları yine kredi kartları ve geçmişten aldığı ve her ay ödemek zorunda olduğu ev, araba ve ihtiyaç kredilerinin taksitleri konusun da da açıklanan bir şey yok

"Ekonomik İstikrar Kalkanı" önlem paketi doğru olabilir devletin gücüde bu kadarına da yetebilir ama ortada çok büyük bir afet var. Şu anda devletin faaliyetlerini en önemlisi de sağlık konusunda, yürütebilmesi için büyük bedeller var burası doğru ama işçi ve esnaf da büyük bir telaş ve biriken maliyetlerini nasıl karşılayabilirim diye çıkmaz içinde.

Nitekim beklenen en büyük destek bu ayki SGK ve vergilerin ertelenmesi. Bu hususta bir çalışma yapılmaması halinde büyük sorun yaşanabilir.

Doğalgaz elektrik ve su gibi zorunlu gider faturalarının en azından iki, üç ay ertelenmesi ve esnafın daha önce kullandığı kredi ve kredi kartı ödemelerinin diğer aylara taksitler halinde ötelenmesi gerekir.

Sonuç itibariyle, esnaf ve işçi açıklanan bu önlem paketinde ne fayda sağlamıştır veya sağlayacaktır esas düşünülmesi gereken budur.
 

Geri Dön

   

 

Güncel Haberler
KOBİDER: Kamu bankalarının ödemeleri ertelemesi işletmelere nefes aldıracak
23.03.2020- KOBİDER Genel Başkanı Nurettin Özgenç: - "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nin ardından kamu bankalarının destek paketlerini devreye alması esnaf ve KOBİ’ler açısından fevkalade olumlu bir gelişme" - "Doğal gaz, elektrik ve su gibi zorunlu gider faturaları 2-3 ay ertelenmeli veya diğer aylara taksitler halinde ötelenmeli"


Reklamlar
Secretcv.com doğru işe doğru insan felsefesinden yola çıkarak firmalar ve iş arayanları en doğru şekliyle buluşturmayı hedeflemektedir. Kullandığı teknolojisi ile firmalara, en doğru adaya ulaşmakta zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlamaktadır.
Hastane Derindere İstanbul’un kalbinin attığı Maslak, Levent, Mecidiyeköy gibi ana arterlere yakın konumu ile hızla gelişmekte olan Kağıthane ilçesinde bölgenin en büyük ve donanımlı özel sağlık kuruluşu olarak 2015 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Hasta odaklı hizmet anlayışı, multidisipliner tedavi yaklaşımı ile yaşamın her döneminde ihtiyaç duyulabilecek her türlü sağlık hizmetini profesyonel kadrosuyla sunan hastanemiz 10.000 m2 kapalı alan üzerine inşa edilmiştir. NURETTİN kuyumculuk 22 Ayar Mega Model Bilezikler 1970’li yıllardan bu yana faaliyet gösterdiği her alanda kurumsal ve güvenilir hizmet anlayışıyla fark yaratan Derindere Grubu, sağlık sektöründeki yeni yatırımı Hastane Derindere ile tıbbi ve etik ilkelerden ödün vermeyen, hasta haklarına saygılı, uluslararası kalite standartlarında bir hizmet yapısı hedeflemektedir. NADİR, özelde müşterilerinin ve çalışanlarının, genelde ülkemizin ve insanlığın refah ve mutluluğu için;

İnsani ve toplumsal değerleri,
Ekonomik sürdürülebilirliği,
Sürekli gelişme anlayışını,
Yalnız yasal değil, aynı zamanda etik bir zorunluluk olarak çevre korumayı,
Müşteri hoşnutluğunu,
En yeni teknolojilerden yararlanmayı,
Modern işletme kültürünü

esas alarak Türkiye kuyum sektörüne en hızlı ve en çağdaş hizmeti vermeyi, giderek artan kapasitesiyle ulusal düzeydeki liderliğinin yanı sıra uluslararası düzeyde lider işletmelerden biri olmayı kendisine hedef edinmiştir.

NADİR, soy metal geri kazanım ve rafinasyonunda uzmanlaşmış, özgün birikimlere sahip nitelikli yönetici ve teknik personeli, modern çağın gerektirdiği binaları, proses altyapısı ve laboratuvar olanakları ile alanında uluslararası teknolojik düzeye ulaşmış, Türkiye’nin lider soy metal geri kazanım ve rafinasyon tesisi olma özelliğine sahip ve onu koruyarak geleceğe taşımak üzere sürekli gelişme vizyonu ile bütünleşmiş bir anlayışın temsilcisidir.

NADİR‘e varolan özelliklerini kazandıran yapıtaşlarıdır.

 

 

Copyright 2009 - Design by PROCEEDSOFT www.proceedsoft.com
hafta hafta bebek gelişimi hafta hafta bebek gelişimi doktor

anne , bebek , bebek sağlığı , bebek gelişimi

malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber