KOBİDER. KÜÇÜK ve ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELER DERNEĞİ
      Anasayfa Hakkımızda Faaliyetler Üyelik Kobider Haber Albüm İletişim  
Başkanın Mesajı
Kobi Destek Bilgi
İşletme Mevzuatı
2009 Fuar Rehberi
Yararlı Linkler
Fotoğraflar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Cumhuriyetin 92.Yıldönümü Kutlaması 2015 Gazianteo Gazeteciler cemiyeti 2009 istanbul sanayi odasi kongresi Ford 2010 Dunya Tv Gaziantep 2010 Sudan heyeti 2012 Turk Ticaret Kanunu Haberturk
2012 Çevre ve Şehircilik Bakan yrd. Muhammet Balta, Saffet Gençmehmetoğlu, Nurettin Özgenç Kobider Başkanı,Kağıthane Belediye başkanı ve Sudan Başkonsolosu 29 EKIM 2010 CANKAYA KOSK'UNDE VERİLEN RESEPSIYON DA CUMHURBASKANIMIZ ILE NURETTIN OZGENC BIR ARADA Patronlar okulunun Çırağan sarayında düzenlenen toplantıda Gaziantep HÜRSİAD Sn.Başbakan Yrd.Bülent Arınç ile  2009 Peres tv ile ropörtaj 2009 İstanbul Yönetimiyle iftar yemeğinde Yeni Asya gazetesinin 40. yılı kutlaması Mehmet Kutlular ile. Tarım Bakanımız Mehdi Eker ile Dış Ticaretten sorumlu bakanımız Zafer Çağlayan ile Sn. Bakan Nihat ERGÜN ile Sn.Bakanımız Zafer Çağlayan ile HaliçKongre merkezinde Konferansta 2010 Sn. Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı ile Ülke Tv Bloomberg HT Tv Haber 24 KOBİDER Heyeti AK Parti Genel Başkan Yrd. Ekrem Erdem'i Makanında ziyaret etti. Sn. Bakan Mustafa Demir'e Teşekkür plaketini başkanımız Nurettin Özgenç sundu Bayındırlık ve İskan Bakanlığını Ziyaret Şadi Kılıç ile Sayın Sanayive Ticaret Bakanımız Nihat ERGÜN İle 3. Dönem MÜSİAD Genel Başkanı Ömer BOLAT ile Mowenpic otel 2010 Ekonomi Gazeteciler Derneği Gecesi Gümüşhane Valiliğini Ziyaret Sayın Valimiz Enver Salihoğlu KOBİ'ler Finansman Toplantısı
2006 KOBİ Toplantısı Dış Ticaret Merkezi 2007 MÜSİAD İftarı 2007 Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile Cevahir Kongre Merkezinde
2008 KOBİDER Yönetim Kurulu Üyeleri İBB Florya Tesislerinde Kahvaltılı Toplantı Sonrası İBB Kadir Topbaş ile Çırağan Sarayı Toplantı 2008 Ekonomi Gazetecileri Derneği Toplantısı 2009 Tarım Zirvesi Arap İşadamları ile Fındık Konusunu Gündeme Taşıdık Başbakan Yrd. Sayın Ali Babacan İle Tarım Zirvesinde

 

 

 

 

KOBİDER Başkanı Özgenç’ten “Kobisel dönüşüm, sicil affı ve borç yapılandırma” önerisi

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, "Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu diğer etkilerle birlikte bankalara olan borcunu ödeyemeyen vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve isimlerinin kara listeden çıkarılması adına hükümete sicil affı ve borç yapılandırması önerisinde bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Özgenç yaptığı açıklamada, on binlerce KOBİ’nin kara listede yer aldığını ve kredi almada güçlük çektiğini belirterek, sicil affı getirilerek tüm esnaf ve KOBİ’lerin kredi imkanından faydalandırılması, kamu bankaları ve özel bankaların kredi konusunda esnek davranması gerektiğini kaydetti.

Özgenç, KOBİDER olarak, KOBİ’lerde ortaklık kültürü oluşturabilmek için "Kobisel Dönüşüm"ün olması ve esnaflığın da bir standardının oluşması için kanuni düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, "Ülke ekonomisinin içinde bulunduğu diğer etkilerle birlikte bankalara olan borcunu ödeyemeyen vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi ve isimlerinin kara listeden çıkarılması adına hükümete sicil affı ve borç yapılandırması önerisinde bulunuyoruz." ifadelerini kullandı.

Özgenç, yeni bir borç yapılandırmasına acil ihtiyacın bulunduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir çalışma yapılarak tez zamanda yürürlüğe girmeli. Esnaf ve KOBİ’ler kamu kurumlarına olan borçlarından bir an önce kurtularak devlete daha fazla yük olmamak istiyor. Kira, elektrik, su, doğalgaz, vergi ve SGK prim borçları, son dönemlerde art arda gelen zamlar ile biriken borçlar ödenemez hale gelmiştir. Dolayısıyla vatandaşları da kapsayacak şekilde yeni bir borç yapılandırmasına acil ihtiyaç var. Yeni Türkiye’yi kurmanın adımlarından biri ekonominin omurgası olarak nitelenen KOBİ’lere değer vermek, reel sektör temsilcilerinin önerilerini dikkate almak gerekir."

– "Kobisel Dönüşüm" önerisi

Özgenç, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden KOBİ’ler adına beklentilerinin bulunduğunu, "Hükümet, ‘KOBİ’ler nasıl büyür?’, ‘Büyük şirketlerle nasıl ortaklıklar kurar?’ meselesini gündemine alması gerekir." ifadelerini kullandı.

KOBİDER’in önerilerinden biri olan Kobisel Dönüşüm’e değinen Özgenç, "KOBİ’lerin dağınık yapısına son vermek ve ortaklık kültürü oluşturulabilmek için devlet KOSGEB kanalı ile en az beş işletme sahibinin bir araya gelerek ortak hareket etmesi halinde bu işletme sahiplerine 250 bin TL hibe veriliyor. Eğer işletmeler teminat verirlerse tutar, yüzde sıfır faiz ile geri ödemeli 500 bin TL’ye kadar çıkıyor. Ancak bu iş maddi destek vermek ile olmuyor. Öncülük edilmesi ve bazı mesleklerde örnek modeller kurulmalıdır. Yani kum, çimento, demir, su olsa da bunun betonlaşması için bir ustaya ihtiyaç var. Usta olmayınca beton da olmuyor." değerlendirmesinde bulundu.

– "İsteyen istediği yere dükkan açamamalı"

Özgenç, her isteyenin istediği yere dükkan açamaması gerektiğini belirterek, "Örneğin, İstanbul’un önemli birkaç caddesi var. İstiklal Caddesi, Bağdat Caddesi ve Halaskargazi Caddesi’nde bir dükkân açsanız size hiç kimse ’Ne yapıyorsunuz?’ diye sormaz. İşte bu yanlıştır. Nasıl ki bir arsa veya arazi alacak olduğumuz zaman arsanın imar durumu ile alakalı belediyeden bilgi alıyorsak, dükkân açarken de orada yapacak olduğumuz işe uygun mudur, değil midir diye belediyelere sorulmalı." ifadelerini kullandı.

Yapılabilecek yeni düzenlemeyle belediyelerin de bulundukları kentlerin nüfus oranına göre meslekleri ayırması gerektiğini aktaran Özgenç, şunları kaydetti:

"Örneğin; 4-5 bin nüfuslu bir ilçede kaç tane bakkal, manav, kasap, balıkçı, market, süper market, zincir market, fırın, pastane, lokanta, restoran, çay ocağı, berber, ayakkabıcı, tuhafiye, kırtasiye, kuruyemiş, baharatçı, giysi mağazası, ev dekorasyon mağazası, nalbur, GSM, sarraf, kuyumcu, beyaz eşya, mobilya, oto galeri ve petrol istasyonu sayısı belirlenmeli nüfus arttıkça belirlenen sayılarda artmalı. Yetkili makamlar tarafından ticaretle uğraşmak isteyenlere bulunduğu kentin nüfus oranına göre yapabileceği iş anlatılmalı. Türkiye genelinde dükkan sayısının çok fazla olduğunu, bundan dolayı esnaf arasında yok edici bir rekabet yaşandığını, haksızlık boyutuna ulaşan rekabetin işlerin düşmesine neden olduğunu, bütün meslek gruplarının ayakta kalma mücadelesi verdiğini yıllardan beri dile getiriyoruz.

Çünkü her yer bir Kapalıçarşı veya Mısır Çarşısı değil buralarda bir sektörden oldukça fazla dükkân olabilir ama 4-5 bin nüfuslu bir ilçede veya 100-150 bin nüfuslu bir ilde gereğinden fazla aynı işi yapan dükkân olduğunda ezici rekabetçilik oluyor bu nedenle haksız rekabetinde oluştuğunu düşünmemiz lazım. Şehirlerin, semtlerin ve caddelerin dükkan düzeni ve esnafların da daha fazla mağdur olmaması için büyük önem arz eden soruna, KOBİDER olarak yaptığımız bu öneriye önem verilmeli ve mesleki haksızlık giderilmeli."


 

Geri Dön

   

 

Güncel Haberler
Kayıtlı Duyuru Yok.

Reklamlar
Secretcv.com doğru işe doğru insan felsefesinden yola çıkarak firmalar ve iş arayanları en doğru şekliyle buluşturmayı hedeflemektedir. Kullandığı teknolojisi ile firmalara, en doğru adaya ulaşmakta zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlamaktadır.
Hastane Derindere İstanbul’un kalbinin attığı Maslak, Levent, Mecidiyeköy gibi ana arterlere yakın konumu ile hızla gelişmekte olan Kağıthane ilçesinde bölgenin en büyük ve donanımlı özel sağlık kuruluşu olarak 2015 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Hasta odaklı hizmet anlayışı, multidisipliner tedavi yaklaşımı ile yaşamın her döneminde ihtiyaç duyulabilecek her türlü sağlık hizmetini profesyonel kadrosuyla sunan hastanemiz 10.000 m2 kapalı alan üzerine inşa edilmiştir. NURETTİN kuyumculuk 22 Ayar Mega Model Bilezikler 1970’li yıllardan bu yana faaliyet gösterdiği her alanda kurumsal ve güvenilir hizmet anlayışıyla fark yaratan Derindere Grubu, sağlık sektöründeki yeni yatırımı Hastane Derindere ile tıbbi ve etik ilkelerden ödün vermeyen, hasta haklarına saygılı, uluslararası kalite standartlarında bir hizmet yapısı hedeflemektedir. NADİR, özelde müşterilerinin ve çalışanlarının, genelde ülkemizin ve insanlığın refah ve mutluluğu için;

İnsani ve toplumsal değerleri,
Ekonomik sürdürülebilirliği,
Sürekli gelişme anlayışını,
Yalnız yasal değil, aynı zamanda etik bir zorunluluk olarak çevre korumayı,
Müşteri hoşnutluğunu,
En yeni teknolojilerden yararlanmayı,
Modern işletme kültürünü

esas alarak Türkiye kuyum sektörüne en hızlı ve en çağdaş hizmeti vermeyi, giderek artan kapasitesiyle ulusal düzeydeki liderliğinin yanı sıra uluslararası düzeyde lider işletmelerden biri olmayı kendisine hedef edinmiştir.

NADİR, soy metal geri kazanım ve rafinasyonunda uzmanlaşmış, özgün birikimlere sahip nitelikli yönetici ve teknik personeli, modern çağın gerektirdiği binaları, proses altyapısı ve laboratuvar olanakları ile alanında uluslararası teknolojik düzeye ulaşmış, Türkiye’nin lider soy metal geri kazanım ve rafinasyon tesisi olma özelliğine sahip ve onu koruyarak geleceğe taşımak üzere sürekli gelişme vizyonu ile bütünleşmiş bir anlayışın temsilcisidir.

NADİR‘e varolan özelliklerini kazandıran yapıtaşlarıdır.

 

 

Copyright 2009 - Design by PROCEEDSOFT www.proceedsoft.com
hafta hafta bebek gelişimi hafta hafta bebek gelişimi doktor

anne , bebek , bebek sağlığı , bebek gelişimi

malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber