KOBİDER. KÜÇÜK ve ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELER DERNEĞİ
      Anasayfa Hakkımızda Faaliyetler Üyelik Kobider Haber Albüm İletişim  
Başkanın Mesajı
Kobi Destek Bilgi
İşletme Mevzuatı
2009 Fuar Rehberi
Yararlı Linkler
Fotoğraflar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Cumhuriyetin 92.Yıldönümü Kutlaması 2015 Gazianteo Gazeteciler cemiyeti 2009 istanbul sanayi odasi kongresi Ford 2010 Dunya Tv Gaziantep 2010 Sudan heyeti 2012 Turk Ticaret Kanunu Haberturk
2012 Çevre ve Şehircilik Bakan yrd. Muhammet Balta, Saffet Gençmehmetoğlu, Nurettin Özgenç Kobider Başkanı,Kağıthane Belediye başkanı ve Sudan Başkonsolosu 29 EKIM 2010 CANKAYA KOSK'UNDE VERİLEN RESEPSIYON DA CUMHURBASKANIMIZ ILE NURETTIN OZGENC BIR ARADA Patronlar okulunun Çırağan sarayında düzenlenen toplantıda Gaziantep HÜRSİAD Sn.Başbakan Yrd.Bülent Arınç ile  2009 Peres tv ile ropörtaj 2009 İstanbul Yönetimiyle iftar yemeğinde Yeni Asya gazetesinin 40. yılı kutlaması Mehmet Kutlular ile. Tarım Bakanımız Mehdi Eker ile Dış Ticaretten sorumlu bakanımız Zafer Çağlayan ile Sn. Bakan Nihat ERGÜN ile Sn.Bakanımız Zafer Çağlayan ile HaliçKongre merkezinde Konferansta 2010 Sn. Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı ile Ülke Tv Bloomberg HT Tv Haber 24 KOBİDER Heyeti AK Parti Genel Başkan Yrd. Ekrem Erdem'i Makanında ziyaret etti. Sn. Bakan Mustafa Demir'e Teşekkür plaketini başkanımız Nurettin Özgenç sundu Bayındırlık ve İskan Bakanlığını Ziyaret Şadi Kılıç ile Sayın Sanayive Ticaret Bakanımız Nihat ERGÜN İle 3. Dönem MÜSİAD Genel Başkanı Ömer BOLAT ile Mowenpic otel 2010 Ekonomi Gazeteciler Derneği Gecesi Gümüşhane Valiliğini Ziyaret Sayın Valimiz Enver Salihoğlu KOBİ'ler Finansman Toplantısı
2006 KOBİ Toplantısı Dış Ticaret Merkezi 2007 MÜSİAD İftarı 2007 Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile Cevahir Kongre Merkezinde
2008 KOBİDER Yönetim Kurulu Üyeleri İBB Florya Tesislerinde Kahvaltılı Toplantı Sonrası İBB Kadir Topbaş ile Çırağan Sarayı Toplantı 2008 Ekonomi Gazetecileri Derneği Toplantısı 2009 Tarım Zirvesi Arap İşadamları ile Fındık Konusunu Gündeme Taşıdık Başbakan Yrd. Sayın Ali Babacan İle Tarım Zirvesinde

 

 

 

 

KOBİDER: Dükkan ve esnaf enflasyonu önlenmeli

KOBİDER/ÖZGENÇ: Dükkân açmanın bir standardı olmalı

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, Her önüne gelenin ticaretle uğraşması doğru değildir. Zira Ülkemizde yeni bir sektör doğduğunda veya mevcut bir sektörde işlerin iyi olması halinde onları gören yan komşusu, karşı esnaf veya farklı sektörlerde iş yapan pek çok kişi aynı işi yapmaya başlıyor. Artık her önüne gelenin ‘Bir dükkan açarım, sonra da geçinir, gideriz’ diyebileceği değil, daha bilimsel verilere dayalı, daha düzgün işlerin olabileceği bir ticaret hayatı daha isabetli olacaktır. Türkiye'de birçok şeyin standardı varken dükkan açmanın da bir kuralı kaidesi olmalı. Maalesef mevcut yasaya göre, isteyen istediği yere istediği dükkanı açabiliyor. Günümüzde hangi meslek popüler ise herkes o mesleğe hücum ediyor. Bakkal sahibi dükkanı kapatıyor cep telefonu işine giriyor, nalbur işini değiştiriyor kuyumcu oluyor tutmuyorsa yine kapatıyor başka mesleğe geçiyor. Bu böyle olmamalı herkes mesleğini yapmalı. Nasıl ki; geçimini sağlamak amacıyla taksi veya minibüs alan biri istediği yerde yolcu taşıyamıyorsa istediği yerde de dükkan açamamalı. Korsan taksi için çıkarılan kanuni düzenlemeden hareketle dükkan açma konusunda yapılacak bir düzenlemeyle mevcut durum sona erdirilmeli. Bir sektör koruma altına alınırken diğerlerine farklı davranılmamalı.

Artık her önüne gelenin ‘Bir dükkan açarım, sonra da geçinir, gideriz’ diyebileceği değil, daha bilimsel verilere dayalı, daha düzgün işlerin olabileceği bir ticaret hayatı daha isabetli olacaktır. Maalesef mevcut yasaya göre, isteyen istediği yere istediği dükkanı açabiliyor. Böyle olmamalı isteyen istediği yere dükkan açamamalı. Nasıl ki; geçimini sağlamak amacıyla taksi veya minibüs alan biri istediği yerde yolcu taşıyamıyorsa istediği yerde de dükkan açamamalı.

Ülkemizde yeni bir sektör doğduğunda veya mevcut bir sektörde işlerin iyi olması halinde onları gören yan komşusu, karşı esnaf veya farklı sektörlerde iş yapan pek çok kişi aynı işi yapmaya başlıyor. Buna birileri dur demeli. Her önüne gelen "filancanın işi güzel bende açayım" mantığıyla dükkan açmamalı. Türkiye'de birçok şeyin standardı varken dükkan açmanın da bir kuralı kaidesi olmalı. Günümüzde hangi meslek popüler ise herkes o mesleğe hücum ediyor. Bakkal sahibi dükkanı kapatıyor cep telefonu işine giriyor, nalbur işini değiştiriyor kuyumcu oluyor tutmuyorsa yine kapatıyor başka mesleğe geçiyor. Bu böyle olmamalı herkes mesleğini yapmalı. Korsan taksi için çıkarılan kanuni düzenlemeden hareketle dükkan açma konusunda yapılacak bir düzenlemeyle mevcut durum sona erdirilmeli. Bir sektör koruma altına alınırken diğerlerine farklı davranılmamalı.

Ticaretle uğraşmak isteyen kişilere bazı sınırlamalar getirilmeli

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, Türkiye'de hemen hemen her şey kayıt altına alınırken ve sigara kanunundan, içki kanununa kadar pek çok sayıda kanuni düzenlemeler yapılırken ülke ekonomisi ve esnafın mağduriyeti için büyük önem arz eden bu durum göz ardı edilmemeli. Burada öncelikle iş Meclise düşmektedir. TBMM'de üyeleri bulunan siyasi parti mensupları verecekleri önerge ile bu yönde bir çalışma başlatabilirler. Yapılacak yeni düzenlemeyle birlikte belediyeler de bulundukları kentlerin nüfus oranına göre meslekleri ayırmalı. Örneğin; 4-5 bin nüfuslu bir ilçede kaç tane bakkal, manav,

kasap, balıkçı, market, süper market, zincir market, fırın, pastane, lokanta, restaurant, çay ocağı, berber, ayakkabıcı, tuhafiye, kırtasiye, kuruyemiş, baharatçı, giysi mağazası, ev dekorasyon mağazası, nalbur, GSM, sarraf, kuyum, beyaz eşya, mobilya, oto galeri ve petrol istasyonu sayısı belirlenmeli nüfus arttıkça belirlenen sayılarda artmalı. Yetkili makamlar tarafından ticaretle uğraşmak isteyenlere bulunduğu kentin nüfus oranına göre yapabileceği iş anlatılmalı.

Bazı kanunlarda değişiklik ile kamuoyunda "Korsan taksi" olarak nitelendirilen hususi ve ticari araçlarıyla taşımacılık yapanlara ağır müeyyideler getirilerek taksiciler haksız rekabetten korunmuştur. Dükkan açma konusunda sınırlama getirmenin avantajları hem esnaf açısından hem de vatandaş açısından olumlu olacaktır. Şöyle ki; esnaf haksız rekabetten ötürü mağdur olmayacak vatandaş da eskiden beri tanıdığı esnaftan veresiye ve daha kaliteli mal alabilecektir. Bir işin veya meslek kolunun çok fazla olmasından kalite doğmaz tam aksine kısa vadeli bir iş açmak olur. Bu da milli serveti heba etmek olur.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) verilerine göre Türkiye'de Odalara kayıtlı 2.066.580 işletme içerisinde taksicilik mesleğinde iştigal edenlerin sayısı 81.694'tür. Aynı şekilde bakkallık, bayilik, büfecilik yapanların sayısı ise 235.864'tür. Hükümet 81.694 taksici için çıkardığı kanunu bakkaldan, büfeden ve diğer sektörlerden esirgememeli.

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, Damasız taşımacılık korsan sayılıyorsa, yerlerde muşamba üzerinde giyim malzemesi, el arabasında hırdavat, tablada kaçak tütün ve sigara satmakta aynıdır. Bu durumun bakkalın, bayinin ve büfenin karşısında tablada sigara satandan bir farkı yoktur. Bakkal ve büfeler kira, vergi, belediye harcı vs. öderken yani her türlü yasal çalışırken tablada sigara satan kanuna göre korsandır bunlar kayıt altına alınmalı. Yine aynı şekilde tekstil ürünleri, elektronik cihaz, kırtasiye malzemeleri, tekel maddeleri satan dükkanların yanı başlarında ve karşılarında aynı ürünlerden satan işportacılara ve onlardan mal ve ürün alanlara da aynı ceza uygulanacak mı?

Türkiye genelinde dükkan sayısının çok fazla olduğunu, bundan dolayı esnaf arasında yok edici bir rekabet yaşandığını, haksızlık boyutuna ulaşan rekabetin işlerin düşmesine neden olduğunu, bütün meslek gruplarının ayakta kalma mücadelesi verdiğini yıllardan beri dile getiriyoruz. Çünkü her yer bir Kapalıçarşı veya Mısır çarşısı değil buralarda bir sektörden oldukça fazla dükkan olabilir ama 4-5 bin nüfuslu bir ilçede veya 100-150 bin nüfuslu bir ilde gereğinden fazla aynı işi yapan dükkan olduğunda ezici rekabetçilik oluyor bu nedenle haksız rekabetinde oluştuğunu düşünmemiz lazım.

Bir yerde bir meslek kolundan çok daha fazla iş yeri açılması kirliliğe de sebep olur. Örneğin; çok sayıda aynı işin yapıldığı bir yerde kalite ziyade ucuzluk olacağı bir gerçektir. Çünkü rekabet edebilmek için daha ucuza mal satmalısınız ve hizmet vermelisiniz böyle olması halinde mesleki kirliliğin olacağı da açıktır. Zira aynı yerde aynı işi yapan birçok esnafın para kazanması da mümkün değil.

Kota uygulanan sektörler var

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, Geçmişten günümüze kadar kota uygulanan sektörlerin başında taşımacılık sektöründen taksi ve dolmuşlarda uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra deniz taşımacılığında kullanılan yolcu motorlarında da tahdit vardır. Zaten olmaması halinde balıkçı motorları bile teknelerine 10-15 koltuk yaptırıp Haliç'te ve İstanbul boğazında yolcu taşımaya başlayabilirdi bu sefer de boğaz motorlardan geçilmezdi. Günümüzde eczane enflasyonundan dolayı yasal düzenleme yoluna gidilerek adım başı ecza dükkanları açılmaması için yasa hazırlanıyor. Genellikle her ilde başta taksi ve dolmuş plakalarına tahdit konulmaktadır. Günümüzde de buna eczaneler dahil olmaktadır. Her ilçenin ve ilin nüfus oranına göre eczane açılacak olması haksız ve ezici rekabeti önleyecektir.

Biz KOBİDER olarak dükkan sayısının ilin, ilçenin ve semtin ihtiyacına göre olması ve dükkan açmak isteyen kişilere ihtiyaca göre izin verilmesi gerektiğini savunuyoruz. Caddede, sokakta, mahallede,

semtte yeteri sayıda bakkal, manav, kasap, lokanta, kuyumcu, telefoncu, berber, fotoğrafçı, beyaz eşyacı, mobilyacı ve konfeksiyoncu varsa diğerlerine izin verilmemeli. Türkiye'nin bu gerçeği göz ardı edilmemeli.

Nitekim bağını bahçesini, aracını satan, emekli ikramiyesini alan işporta tezgahı gibi olur olmaz yerlerde dükkan açıyor. Bu nedenlerden dolayı birçok meslek erbabı sıkıntılı günler geçiriyor. Cadde ve sokak aralarında bulunduğu yerin kapasitesinin çok üstünde iş yerleri açılması diğer esnafı olumsuz etkiliyor dolayısıyla mesleklerin kontrolü sağlanmalı ki önüne gelen herkes bir masa bir kasa dükkan açmamalı.

Başkan Özgenç, Esnafın son yıllarda işlerinin düşmesinin en başında dükkan ve esnaf enflasyonunun geldiği bir gerçektir. Bu nedenle işporta gibi her yerde dükkan açılmamalı. İhtiyaçtan fazla dükkan açılmasına kota konulmalı.

Esnaf açısından büyük önem arz eden bu duruma acilen bir standart getirilmeli. Korsan taksi yasasında olduğu gibi kanuni düzenlenmeler yapılmalı. Nasıl ki illerine trafiğine göre taksi plakalarına tahdit konulmuşsa ihtiyaçtan fazla dükkan açmaya da sınırlama getirilmeli.
 

Geri Dön

   

 

Güncel Haberler
KOBİDER ile Secretcv.com işbirliği
KOBİDER ile Secretcv.com İnsan Kaynakları Sitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, tüm üyelerimize çok özel bir kampanya sunuyoruz.

Yapılan anlaşmaya göre Secretcv.com’daki tüm ilan üyelik paketlerini size özel fiyatlarla alabilirsiniz.


Reklamlar
Secretcv.com doğru işe doğru insan felsefesinden yola çıkarak firmalar ve iş arayanları en doğru şekliyle buluşturmayı hedeflemektedir. Kullandığı teknolojisi ile firmalara, en doğru adaya ulaşmakta zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlamaktadır.
KOSGEB’den onay alan KOBİ’lere kredi imkanı Deniz’de.

ÇAĞLAYAN ŞUBESİ: 

Ender GÜRAL

Şube Müdürü

Çağlayan Mah. Vatan Cad. No:58/A Kağıthane/İSTANBUL
Direkt No: (0212) 233 33 81 Olimpa AVM Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş. 1997 yılında kurulmuştur. İstanbul Altın Borsası'nın 076 nolu üyesi olmuş ve İstanbul Altın Borsası'ndaki işlem hacmi hızla büyümüştür. Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş, İstanbul Altın Borsası 'ndaki işlem hacmini hızla yükseltmiş olup, daima ilk %10 içinde yer almaktadır. Firmamız Türkiye 'deki ilk ve tek ISO 9001 belgeli döviz bürosu olmanın haklı gururunu duymaktadır. NURETTİN kuyumculuk 22 Ayar Mega Model Bilezikler Hazır web sitesi denilince ilk akla basit bir dizayn ile tasarlanmış, altyapısı güçsüz, arama sonuçlarında görüntülenemeyen düşük fiyatlarda web siteleri gelir. Çizgi web tasarım olarak bu alışılagelmiş düzeni ortadan kaldırıyoruz. Kurumsal firmalar için hazırlamış olduğumuz hazır web sitesi tasarımı tamamen profesyonelce hazırlanmış olup, özel tasarım bir web sitesi ile arasında hiç bir fark bulunmamaktadır. kobider

 

 

Copyright 2009 - Design by PROCEEDSOFT www.proceedsoft.com
hafta hafta bebek gelişimi hafta hafta bebek gelişimi doktor

anne , bebek , bebek sağlığı , bebek gelişimi

malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber