KOBİDER. KÜÇÜK ve ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELER DERNEĞİ
      Anasayfa Hakkımızda Faaliyetler Üyelik Kobider Haber Albüm İletişim  
Başkanın Mesajı
Kobi Destek Bilgi
İşletme Mevzuatı
2009 Fuar Rehberi
Yararlı Linkler
Fotoğraflar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Cumhuriyetin 92.Yıldönümü Kutlaması 2015 Gazianteo Gazeteciler cemiyeti 2009 istanbul sanayi odasi kongresi Ford 2010 Dunya Tv Gaziantep 2010 Sudan heyeti 2012 Turk Ticaret Kanunu Haberturk
2012 Çevre ve Şehircilik Bakan yrd. Muhammet Balta, Saffet Gençmehmetoğlu, Nurettin Özgenç Kobider Başkanı,Kağıthane Belediye başkanı ve Sudan Başkonsolosu 29 EKIM 2010 CANKAYA KOSK'UNDE VERİLEN RESEPSIYON DA CUMHURBASKANIMIZ ILE NURETTIN OZGENC BIR ARADA Patronlar okulunun Çırağan sarayında düzenlenen toplantıda Gaziantep HÜRSİAD Sn.Başbakan Yrd.Bülent Arınç ile  2009 Peres tv ile ropörtaj 2009 İstanbul Yönetimiyle iftar yemeğinde Yeni Asya gazetesinin 40. yılı kutlaması Mehmet Kutlular ile. Tarım Bakanımız Mehdi Eker ile Dış Ticaretten sorumlu bakanımız Zafer Çağlayan ile Sn. Bakan Nihat ERGÜN ile Sn.Bakanımız Zafer Çağlayan ile HaliçKongre merkezinde Konferansta 2010 Sn. Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı ile Ülke Tv Bloomberg HT Tv Haber 24 KOBİDER Heyeti AK Parti Genel Başkan Yrd. Ekrem Erdem'i Makanında ziyaret etti. Sn. Bakan Mustafa Demir'e Teşekkür plaketini başkanımız Nurettin Özgenç sundu Bayındırlık ve İskan Bakanlığını Ziyaret Şadi Kılıç ile Sayın Sanayive Ticaret Bakanımız Nihat ERGÜN İle 3. Dönem MÜSİAD Genel Başkanı Ömer BOLAT ile Mowenpic otel 2010 Ekonomi Gazeteciler Derneği Gecesi Gümüşhane Valiliğini Ziyaret Sayın Valimiz Enver Salihoğlu KOBİ'ler Finansman Toplantısı
2006 KOBİ Toplantısı Dış Ticaret Merkezi 2007 MÜSİAD İftarı 2007 Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile Cevahir Kongre Merkezinde
2008 KOBİDER Yönetim Kurulu Üyeleri İBB Florya Tesislerinde Kahvaltılı Toplantı Sonrası İBB Kadir Topbaş ile Çırağan Sarayı Toplantı 2008 Ekonomi Gazetecileri Derneği Toplantısı 2009 Tarım Zirvesi Arap İşadamları ile Fındık Konusunu Gündeme Taşıdık Başbakan Yrd. Sayın Ali Babacan İle Tarım Zirvesinde

 

 

 

 

KOBİDER Başkanı Özgenç: Tefeci kuralları ile çalışan banka istemiyoruz şeklindeki açıklamamız Ankara'da yankı buldu ve devlet, bankaların hesaplardan kesinti haracına 'dur' dedi!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, tüketici haklarında devrim yapmak için kolları sıvadı . Yeni Tüketici Kanunu'nu taslağını hazırlayan bakanlık, bankacılık faaliyetlerinden konut satışlarına, ayıplı malların iadesinden, elektronik aletlerin kullanım diline kadar birçok alanda tüketici lehine düzenlemeler getiriyor. AB standartları ile yenilenen Türk Ticaret ve Borçlar Kanunu'na uyum için hazırlanan 54 maddelik tasarıda, en önemli düzenleme ise kredi kartı aidatlarının kaldırılması oldu. Bankaların kredi kartı yıllık ücreti, dosya parası, hesap işletim bedeli gibi müşterisinden aldığı toplam 31 kalem ücret yeni tasarıyla kaldırılacak.

KREDİYE SİGORTA KALKIYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Double Tree By Hilton Otel'de düzenlediği iftarda, gazete ve TV yöneticilerine yıl sonunda yürürlüğe girecek yeni Tüketici Kanunu ile getirilen düzenlemeleri anlattı. Yazıcı 1996 yılında çıkarılan 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un AB ile yürütülen müzakerelerde 'Tüketicinin ve Sağlığın Korunması Faslı' çerçevesinde yeniden ele alındığını söyledi. Bakan Yazıcı sektörde faaliyet gösteren 48 bankanın hesap işletim ücreti, kart parası gibi kalemleri kar kapısı gördüğünü, bu durumun önüne geçileceğini söyledi. Bankalara, kredi sözleşmesi imzalamadan en az 1 gün önce müşteriye şartlar hakkında yazılı olarak bilgilendirme zorunluluğu getirdiklerini söyleyen Yazıcı, 'Tüketici 14 günde herhangi bir gerekçe göstermeden ve ceza ödemeden kredi sözleşmesinden cayma hakkına sahip olacak' dedi. Yazıcı, kredi verirken 'sigorta yaptırma' şartının da kaldırılacağını söyledi.

DEVRE MÜLK SATIŞINA SINIR

'Saldırgan satış' tekniğinin kullanıldığı devre tatil uygulamaları da kanun kapsamında yeniden düzenlenecek. Bu alanda faaliyet gösteren girişimcilere hak ihlali yapmaları durumunda ödeyecekleri cezalar arttırıldı. Devre tatil kavramının tanımı değiştirilerek devre mülk ve uzun süreli tatil ürünü gibi alternatif tatil üyelikleri de kanun kapsamına alınacak. Satıcıya, sözleşme yapmadan önce müşteriyi bilgilendirme yükümlülüğü getirilecek. Devre tatillerde cayma hakkı süresi 10 günden 14 güne çıkarılacak. Kapıdan satışlarda da cayma hakkı süresi 7 günden 14 güne çıkarılacak.

'AYIP' 30 GÜNDE DÜZELECEK

Mevcut kanundaki, 'ayıplı malın 30 gün içinde satıcı ya da imalatçıya bildirilme zorunluluğu' kaldırılacak. Bunun yerine malın teslimi veya hizmetin gerçekleşmesinden itibaren 6 ay içinde ortaya çıkan ayıpların teslim anında var olduğu kabul edilecek. Yani tüketici aldığı ürünü 6 ay içinde ayıplı olduğu gerekçesiyle iade edebilecek ya da değiştirme hakkını kullanabilecek. Bir ürünün ayıplı çıkması durumunda tüketicinin ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birini seçmesi halinde, satıcı sorumluluğunu 30 gün içerisinde yerine getirmekle yükümlü olacak.

GARANTİ KAPSAMI DEĞİŞİYOR

Yeni tüketici yasasıyla, haksız sözleşme şartlarının denetimi yetkisi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na verilecek. Böylece oluşan boşluk nedeniyle milyonlarca kişinin mağdur olmasının önüne geçilecek. Hakem heyetlerine yalnızca tüketiciler başvurabilecek. Hakem heyetlerinin bağlayıcı karar alma sınırı 1.161,67 TL'den 2000 TL'ye çıkarılacak. Yeni düzenlemeyle ürünle birlikte verilen 'Garanti belgesi' de tarih olacak. Bu belgenin ismi 'Tüketici Hakları Belgesi' şeklinde değiştirilecek. Tüketici hakları belgesinin garanti belgesinden farkı ise belgenin bir yüzünde tüketicinin kanundan kaynaklanan haklarının belirtilmesi olacak.

MAKETTEN SATIŞA DENETİM

Binlerce kişinin mağdur olmasına neden olan maket üzerinden konut satışına da yeni tüketici kanunuyla sıkı denetim getirilecek. Tüketici, ödemelerini banka üzerinden ve tarafların rızasıyla yapacak. Böylece konutu inşa etmeyen firmalar tüketiciden ödeme alamayacak. Konut veya tatil amaçlı taşınmaz (devre mülk gibi) satışları resmi şekilde olmadıkça geçerli olmayacak. Konutta teslim süresi 30 aydan 36 aya çıkarılacak. Zamanında konutları teslim etmeyen inşaat firmalarına, üretmeyi taahhüt ettiği konutların toplam değeri ürezinden ceza verilecek.

31 kalemden 17 milyar kâr elde ettiler

Bankalar kart ücreti, dosya parası, hesap işletim ücreti gibi adeta soyguna dönüşen işlemlerden 2011'de 17 milyar TL kar elde etti. 2012'nin ilk 6 ayında 9.2 milyara çıkan rakamın yıl sonunda 20 milyar TL'yi bulması bekleniyor. 48 bankanın toplam 31 kalemden oluşan tarifesi şu şekilde: 'Kredi kartı yıllık aidat ücreti, hesap işletim ücreti, işlemsizlik ücreti, dosya masrafı, komisyon ücreti, hayat sigortası ücreti, sigorta bedelleri, katkı payı, ekspertiz ücreti, ipotek tesis ücreti, ipotek fek ücreti, ilave peşin komisyon, havale ücretleri, EFT ücretleri, döviz transfer ücretleri, ATM Nakit çekim masrafı, bakiye görüntüleme ücreti, mevzuat araştırma ücreti, dekont ücreti, ekstre ücreti, telefon-faks-posta ücretleri, SMS--mail ücretleri, menkul kıymet şifre gönderim işlemi ve bakım ücreti, rehin-haciz kaldırma ücreti, nakit avans komisyonu, müşterinin diğer şubedeki döviz tevdiat hesabından para çekmesi, asıl kart bedeli/ek kart bedeli, harcama vaadi ihlal ücreti, arşivden belge çıkarma ücreti, 'kredi kartı borcu yoktur' yazısı alma ücreti."

İthal ürüne Türkçe menü

İthal ürünlerde kullanım menüsüne de yeni kanunla ayar yapılacak. Tanıtım ve kullanımla ilgili konular ürünün üzerinde olması durumunda yazılı ve sesli ifadelerin Türkçe olması zorunluluğu getirilecek. Örneğin otomobillerde emniyet kemerinizi takın uyarısı sesi ya da müzik setindeki ayar düğmelerine ilişkin yazılar Türkçe olacak. Kapıdan satışlar' ismi 'iş yeri dışında yapılan satışlar' şeklinde değiştirilerek, İş yeri dışında satış yapacak firmalara 50 bin lira sermaye şartı getirilecek. 7 günlük cayma hakkı süresi 14 güne çıkarılacak. Elektrik, su doğalgaz gibi bonelik sözleşmelerinin kapsamı genişletilerek her türlü abonelik kanun kapsamına dahil edilecek. Elektrik faturalarında kayıp-kaçak oranı artık yansıtılmayacak. Abonelik sözleşmelerinin iptalinde, firma 30 gün içinde müşterinin isteğini yerine giterecek, gecikmeden tüketici sorumlu olmayacak.

12 ay indirime ispat zorunluluğu

Senenin her ayı indirim yapan işyerlerine ağır cezalar getirilecek. 12 ay boyunca indirimli satış kampanyalarına ilişkin reklam yapan ya da etiketlerin üzerine yüksek fiyat yazıp sonradan bunları çizerek indirim yapmış gibi gösteren mağazalar indirimden önceki fiyatın geçerliliğini müşteriye ispat etmek zorunda olacak. İndirimli satışta olan mal veya hizmetlerin indirimli satış fiyatı, indirimden önceki fiyatı ve indirim oranı, tarife ve fiyat listeleri ile etiketlerinde gösterilmesi zorunlu olacak. Televizyon kanallarında, belli süre içinde arayan izleyicilere uygun fiyatlarla ürün vererek satış yapanlar, haksız ticari uygulama kapsamına alınacak. Bu tür aldatıcı veya saldırgan nitelikteki satış yöntemleri haksız ticari uygulama kapsamına alınarak ağır cezalara çarptırılacak.

YAYIN TARİHİ: 15.08.2012

 

Geri Dön

   

 

Güncel Haberler
KOBİDER ile Secretcv.com işbirliği
KOBİDER ile Secretcv.com İnsan Kaynakları Sitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, tüm üyelerimize çok özel bir kampanya sunuyoruz.

Yapılan anlaşmaya göre Secretcv.com’daki tüm ilan üyelik paketlerini size özel fiyatlarla alabilirsiniz.


Reklamlar
Secretcv.com doğru işe doğru insan felsefesinden yola çıkarak firmalar ve iş arayanları en doğru şekliyle buluşturmayı hedeflemektedir. Kullandığı teknolojisi ile firmalara, en doğru adaya ulaşmakta zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlamaktadır.
KOSGEB’den onay alan KOBİ’lere kredi imkanı Deniz’de.

ÇAĞLAYAN ŞUBESİ: 

Ender GÜRAL

Şube Müdürü

Çağlayan Mah. Vatan Cad. No:58/A Kağıthane/İSTANBUL
Direkt No: (0212) 233 33 81 Olimpa AVM Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş. 1997 yılında kurulmuştur. İstanbul Altın Borsası'nın 076 nolu üyesi olmuş ve İstanbul Altın Borsası'ndaki işlem hacmi hızla büyümüştür. Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş, İstanbul Altın Borsası 'ndaki işlem hacmini hızla yükseltmiş olup, daima ilk %10 içinde yer almaktadır. Firmamız Türkiye 'deki ilk ve tek ISO 9001 belgeli döviz bürosu olmanın haklı gururunu duymaktadır. NURETTİN kuyumculuk 22 Ayar Mega Model Bilezikler Hazır web sitesi denilince ilk akla basit bir dizayn ile tasarlanmış, altyapısı güçsüz, arama sonuçlarında görüntülenemeyen düşük fiyatlarda web siteleri gelir. Çizgi web tasarım olarak bu alışılagelmiş düzeni ortadan kaldırıyoruz. Kurumsal firmalar için hazırlamış olduğumuz hazır web sitesi tasarımı tamamen profesyonelce hazırlanmış olup, özel tasarım bir web sitesi ile arasında hiç bir fark bulunmamaktadır. kobider

 

 

Copyright 2009 - Design by PROCEEDSOFT www.proceedsoft.com
hafta hafta bebek gelişimi hafta hafta bebek gelişimi doktor

anne , bebek , bebek sağlığı , bebek gelişimi

malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber