KOBİDER. KÜÇÜK ve ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELER DERNEĞİ
      Anasayfa Hakkımızda Faaliyetler Üyelik Kobider Haber Albüm İletişim  
Başkanın Mesajı
Kobi Destek Bilgi
İşletme Mevzuatı
2009 Fuar Rehberi
Yararlı Linkler
Fotoğraflar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Cumhuriyetin 92.Yıldönümü Kutlaması 2015 Gazianteo Gazeteciler cemiyeti 2009 istanbul sanayi odasi kongresi Ford 2010 Dunya Tv Gaziantep 2010 Sudan heyeti 2012 Turk Ticaret Kanunu Haberturk
2012 Çevre ve Şehircilik Bakan yrd. Muhammet Balta, Saffet Gençmehmetoğlu, Nurettin Özgenç Kobider Başkanı,Kağıthane Belediye başkanı ve Sudan Başkonsolosu 29 EKIM 2010 CANKAYA KOSK'UNDE VERİLEN RESEPSIYON DA CUMHURBASKANIMIZ ILE NURETTIN OZGENC BIR ARADA Patronlar okulunun Çırağan sarayında düzenlenen toplantıda Gaziantep HÜRSİAD Sn.Başbakan Yrd.Bülent Arınç ile  2009 Peres tv ile ropörtaj 2009 İstanbul Yönetimiyle iftar yemeğinde Yeni Asya gazetesinin 40. yılı kutlaması Mehmet Kutlular ile. Tarım Bakanımız Mehdi Eker ile Dış Ticaretten sorumlu bakanımız Zafer Çağlayan ile Sn. Bakan Nihat ERGÜN ile Sn.Bakanımız Zafer Çağlayan ile HaliçKongre merkezinde Konferansta 2010 Sn. Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı ile Ülke Tv Bloomberg HT Tv Haber 24 KOBİDER Heyeti AK Parti Genel Başkan Yrd. Ekrem Erdem'i Makanında ziyaret etti. Sn. Bakan Mustafa Demir'e Teşekkür plaketini başkanımız Nurettin Özgenç sundu Bayındırlık ve İskan Bakanlığını Ziyaret Şadi Kılıç ile Sayın Sanayive Ticaret Bakanımız Nihat ERGÜN İle 3. Dönem MÜSİAD Genel Başkanı Ömer BOLAT ile Mowenpic otel 2010 Ekonomi Gazeteciler Derneği Gecesi Gümüşhane Valiliğini Ziyaret Sayın Valimiz Enver Salihoğlu KOBİ'ler Finansman Toplantısı
2006 KOBİ Toplantısı Dış Ticaret Merkezi 2007 MÜSİAD İftarı 2007 Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile Cevahir Kongre Merkezinde
2008 KOBİDER Yönetim Kurulu Üyeleri İBB Florya Tesislerinde Kahvaltılı Toplantı Sonrası İBB Kadir Topbaş ile Çırağan Sarayı Toplantı 2008 Ekonomi Gazetecileri Derneği Toplantısı 2009 Tarım Zirvesi Arap İşadamları ile Fındık Konusunu Gündeme Taşıdık Başbakan Yrd. Sayın Ali Babacan İle Tarım Zirvesinde

 

 

 

 

KOBİDER: Yerli Malı Yurdun Malı Ama Tercih Edilen Çin malı
KOBİDER: Yerli Malı Yurdun Malı Tercih Edilen Çin malı
Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç,Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, sanayide yerli malı kullanımının önemine değinerek, "Önceleri çok sıkça söylenen bir laf vardı. Yerli malı yurdun malı herkes bunu kullanmalı. Artık bunu değil, Yerli malı yurdum malı bütün dünya bunu kullanmalı demeliyiz" açıklamasına gönülden katılıyoruz ve destekliyoruz. Her yıl milyarlarca dolar para yurtdışına gitmektedir. İthalatın azaltılması kısmende olsa cari açığın kapanmasını sağlayacağı kanaatindeyim.
Ülkemizde yapılan ihracatın yüzde 90'ının sanayi ile gerçekleştiğini düşündüğümüzde yerli imalatın önemi ortaya çıkmaktadır. KOBİ'ler modası geçmiş milliyetçilikle korunmak istemiyor, pahalıda olsa tercih edilmek istiyor. Yerli üretimin ithal ürünlere göre pahalı olması pazarlama,tanıtımda ve üretimde yaşanan gelişmenin çok gerisinde kalması KOBİ'ler de yatırım durma noktasına gelmiş ve üretim yapan bir çok firma kapanmıştır.
Özgenç,Türkiye'nin 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedeflerine ulaşması yerli sanayinin desteklenmesinden ve halkımız tarafından tercih edilmesinden geçer. Evet,Türk KOBİ'lerinin makineleri de tıkır tıkır çalışmaktadır. AB ülkeleri ve ABD' dahil 136 ülkeye mal ve ürün ihraç ediyoruz ama kendi ürettiğimiz malı pahalı olduğu için almıyoruz. Başta en büyük alıcı devlet olduğuna göre kamu idareleri olan belediyeler yerli üretimi tercih etmeli. Bunu gören tüketicilerde yerli ürün almaya yönlendirilebilir. Üreticilerimizde ihraç mallarına verdiği özen ve kaliteyi iç pazara sattığı mallardan esirgememeli. Bu konuda özeleştiri yapacak olursak arzu edilen kaliteyi sağlayamadığımız zaman yerli malının kullanılması için taleplerimizin bir önemi kalmayacağını da biz KOBİ'ler olarak bilmeliyiz. 
Türkiye imalat değil ithal ürünler ülkesi oldu
Nurettin Özgenç,Türkiye ekonomisinin omurgasının oluşturan KOBİ'ler ucuz ithal malları yüzünden zor günler geçiriyor. Yerli üretimde ürünlerin, ithal ürünlere göre daha pahalı olmasından ötürü bir çok firma ithal ürünlere yöneldi. Haliyle perakendeci esnafta mal aldığı firmaya "senin malın ithal mala göre daha pahalı" diyor ve ithal olanı tercih ediyor. Türkiye'de yerli üretim birçok nedenden dolayı ithal ürünlere göre kıyaslama yapıldığında daha kaliteli olduğu açık ama fiyat konusunda pahalı olmasından pek çok sektör ithalata yöneldi. Çünkü eleman,SGK,kira,makine bakımı gideri vb. sorun yaşamamak için imalatçılar bile işletmelerini kapayıp hazır ithal mal alıp satmayı tercih ettiler.
Ülkemize göre maliyetinden ötürü çok ucuz olan Asya ülkelerinden ve Uzakdoğu`dan sürekli mal geliyor. Yerli imalat yapan firmalar ithal edilen mallarla rekabet edemediğinden üretimi durdurdu. Bu durum ister istemez bir çok imalathanenin kapanmasına neden oldu. 

Sözde değil, özde olarak yerli malı tercih edilmeli

Özgenç,Ülkemizde on binlerce kişiyi istihdam eden KOBİ'ler ithal ürünlere karşı korunmalı.Halkımız ve yetkililerimiz olmak üzere bu hususta seferberlik gibi hareket etmeliyiz. Sözde değil,özde yerli malı kullanılması için çaba göstermeliyiz. Kalkınmakta olan bazı Asya ülkelerine bakıldığında , ithal mal bulmak çok zor. Bu ülke insanları pahalı olsa dahi kendi imal ettikleri ürünleri kullanıyorlar.
Ülkemizde ise tüketici açısından daha ucuza geldiği için ithal mal almak daha avantajlı gelebilir ama sonuç olarak bizim hazinemizin içi boşaltılıyor. Sonrasında hazine açığının kapatılması için bu durum daha sonra vergi,elektrik,doğalgaz zammı vs. olarak bize geri dönüyor.
Özgenç,Türkiye'de yerli üretimi en fazla baltalayan hususların başında Asya ve Uzak doğu ülkelerinden gelen ucuz ve kaliteli olmayan ithal mallardır. Gelişmiş ülkeler yasal düzenlemelerle yerli malların kullanımı sağlanmaktadır.Türkiye'de birçok sorunu önleyecek kanun ve yönetmeliklerin olduğunu fakat bu konuda kayda değer bir önlemin olmadığı için KOBİ'ler güçlük çekmektedir. Her yıl milyarlarca dolar para yurtdışına gitmektedir. İthalatın azaltılması kısmende olsa cari açığın kapanmasını sağlayacaktır.


 

Geri Dön

   

 

Güncel Haberler
KOBİDER ile Secretcv.com işbirliği
KOBİDER ile Secretcv.com İnsan Kaynakları Sitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, tüm üyelerimize çok özel bir kampanya sunuyoruz.

Yapılan anlaşmaya göre Secretcv.com’daki tüm ilan üyelik paketlerini size özel fiyatlarla alabilirsiniz.


Reklamlar
Secretcv.com doğru işe doğru insan felsefesinden yola çıkarak firmalar ve iş arayanları en doğru şekliyle buluşturmayı hedeflemektedir. Kullandığı teknolojisi ile firmalara, en doğru adaya ulaşmakta zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlamaktadır.
KOSGEB’den onay alan KOBİ’lere kredi imkanı Deniz’de.

ÇAĞLAYAN ŞUBESİ: 

Ender GÜRAL

Şube Müdürü

Çağlayan Mah. Vatan Cad. No:58/A Kağıthane/İSTANBUL
Direkt No: (0212) 233 33 81 Olimpa AVM Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş. 1997 yılında kurulmuştur. İstanbul Altın Borsası'nın 076 nolu üyesi olmuş ve İstanbul Altın Borsası'ndaki işlem hacmi hızla büyümüştür. Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş, İstanbul Altın Borsası 'ndaki işlem hacmini hızla yükseltmiş olup, daima ilk %10 içinde yer almaktadır. Firmamız Türkiye 'deki ilk ve tek ISO 9001 belgeli döviz bürosu olmanın haklı gururunu duymaktadır. NURETTİN kuyumculuk 22 Ayar Mega Model Bilezikler Hazır web sitesi denilince ilk akla basit bir dizayn ile tasarlanmış, altyapısı güçsüz, arama sonuçlarında görüntülenemeyen düşük fiyatlarda web siteleri gelir. Çizgi web tasarım olarak bu alışılagelmiş düzeni ortadan kaldırıyoruz. Kurumsal firmalar için hazırlamış olduğumuz hazır web sitesi tasarımı tamamen profesyonelce hazırlanmış olup, özel tasarım bir web sitesi ile arasında hiç bir fark bulunmamaktadır. kobider

 

 

Copyright 2009 - Design by PROCEEDSOFT www.proceedsoft.com
hafta hafta bebek gelişimi hafta hafta bebek gelişimi doktor

anne , bebek , bebek sağlığı , bebek gelişimi

malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber