KOBİDER. KÜÇÜK ve ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELER DERNEĞİ
      Anasayfa Hakkımızda Faaliyetler Üyelik Kobider Haber Albüm İletişim  
Başkanın Mesajı
Kobi Destek Bilgi
İşletme Mevzuatı
2009 Fuar Rehberi
Yararlı Linkler
Fotoğraflar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Cumhuriyetin 92.Yıldönümü Kutlaması 2015 Gazianteo Gazeteciler cemiyeti 2009 istanbul sanayi odasi kongresi Ford 2010 Dunya Tv Gaziantep 2010 Sudan heyeti 2012 Turk Ticaret Kanunu Haberturk
2012 Çevre ve Şehircilik Bakan yrd. Muhammet Balta, Saffet Gençmehmetoğlu, Nurettin Özgenç Kobider Başkanı,Kağıthane Belediye başkanı ve Sudan Başkonsolosu 29 EKIM 2010 CANKAYA KOSK'UNDE VERİLEN RESEPSIYON DA CUMHURBASKANIMIZ ILE NURETTIN OZGENC BIR ARADA Patronlar okulunun Çırağan sarayında düzenlenen toplantıda Gaziantep HÜRSİAD Sn.Başbakan Yrd.Bülent Arınç ile  2009 Peres tv ile ropörtaj 2009 İstanbul Yönetimiyle iftar yemeğinde Yeni Asya gazetesinin 40. yılı kutlaması Mehmet Kutlular ile. Tarım Bakanımız Mehdi Eker ile Dış Ticaretten sorumlu bakanımız Zafer Çağlayan ile Sn. Bakan Nihat ERGÜN ile Sn.Bakanımız Zafer Çağlayan ile HaliçKongre merkezinde Konferansta 2010 Sn. Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı ile Ülke Tv Bloomberg HT Tv Haber 24 KOBİDER Heyeti AK Parti Genel Başkan Yrd. Ekrem Erdem'i Makanında ziyaret etti. Sn. Bakan Mustafa Demir'e Teşekkür plaketini başkanımız Nurettin Özgenç sundu Bayındırlık ve İskan Bakanlığını Ziyaret Şadi Kılıç ile Sayın Sanayive Ticaret Bakanımız Nihat ERGÜN İle 3. Dönem MÜSİAD Genel Başkanı Ömer BOLAT ile Mowenpic otel 2010 Ekonomi Gazeteciler Derneği Gecesi Gümüşhane Valiliğini Ziyaret Sayın Valimiz Enver Salihoğlu KOBİ'ler Finansman Toplantısı
2006 KOBİ Toplantısı Dış Ticaret Merkezi 2007 MÜSİAD İftarı 2007 Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile Cevahir Kongre Merkezinde
2008 KOBİDER Yönetim Kurulu Üyeleri İBB Florya Tesislerinde Kahvaltılı Toplantı Sonrası İBB Kadir Topbaş ile Çırağan Sarayı Toplantı 2008 Ekonomi Gazetecileri Derneği Toplantısı 2009 Tarım Zirvesi Arap İşadamları ile Fındık Konusunu Gündeme Taşıdık Başbakan Yrd. Sayın Ali Babacan İle Tarım Zirvesinde

 

 

 

 

KOBİDER/ÖZGENÇ: KOBİ'lerin Spor Kulüpleri Kadar Değeri Yok mu?

                                                                                                                          İSTANBUL 18.01.2011          


KOBİDER/ÖZGENÇ: KOBİ'lerin Spor Kulüpleri Kadar Değeri Yok mu?


Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç; Kamunun vergi ile sosyal güvenlik prim alacaklarını yeniden yapılandıran ve çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler içeren ''Torba Tasarı'', TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi. Ana başlıklarıyla açıklanan "Torba Tasarıyı"  memnuniyetle karşılıyoruz ama vade konusunda yapılan ayrımı anlamış değiliz.


Düzenlemeden yararlanacak olan esnaf,sanatkar ve KOBİ'ler; tasarının kanunlaşıp yayımlandığı tarihi izleyen 2. ayın sonuna kadar ilgili idarelere başvuracak. Ödemeler, 2'şer aylık dönemler halinde, azami 18 eşit taksitte ödenecek. Lakin, İl özel idareleri, belediyeler ve bunlara bağlı kuruluşlar, borçlarını 2'şer aylık dönemler halinde 36 eşit taksitte; Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Türkiye Futbol Federasyonu ve spor kulüpleri ise 2'şer aylık dönemler halinde 42 eşit taksitte ödeyecek olması eşitsizliktir hakkaniyete aykırıdır.


Borçların ödenmesi noktasında eşit şekilde taksitlendirme  yapılmalıdır. Türkiye'deki işletmelerin neredeyse yüzde yüzünü oluşturan, ülke ekonomisinin omurgası,işsizliğin yegane  çaresi, istihdam deposu olan KOBİ'lerin borçların taksitlendirilmesi konusunda spor kulüpleri kadar değeri yok mudur?  


 


"Torba Tasarıyı" ana hatlarıyla olumlu buluyoruz


Özgenç;çok geniş kapsamlı ele alınan kamuya olan borçların yeniden yapılandırılması tasarısı TBMM Genel Kurulun da kabul edildi. Bu konuda daha önce açıklama yaparak  KOBİ'lerin içinde bulundukları durumu müteaddit defalar gündeme getirdik. Uzun bir süredir başta birikmiş vergi, sosyal güvenlik primi gibi alacaklar olmak üzere KOBİ'lerin kamuya olan borçlarının yeniden yapılandırılması için KOBİDER olarak bizler,  açıklanan "Torba tasarıyı"  memnuniyetle karşılıyoruz. Ama vade konusunda yapılan eşitsizliğin kaldırılmasına yönelik  bu talebimizin Genel Kurul'da tasarının görüşülmesi sırasında  eklemenin yapılabilmesini istiyoruz..


Esnaf,sanatkar ve KOBİ'lerin birikmiş kamu borçlarının ve cari ödemelerinin her ikisinin birden ödenmesi pekte  kolay olmayacaktır. Çarşı-pazarda düzelme ağır ilerlemeyle birlikte, karlar çok düştü işletmenin dönüşümünü yapmak zorlaştı. Bu nedenle borç ödemeleri kolay olmayacaktır.Dolayısıyla vadenin, 18 eşit taksit  yerine, belediyeler ve spor kulüplerinde olduğu gibi 36 veya 42 eşit taksit olarak düzenlenmesi halinde eşitsizlik ortadan kalkabilecektir.Bundan ötürü bizlerde spor kulüpleriyle eşit şekilde taksitlendirilerek vadenin  84 aylık ödeme olarak yapılandırılmasını istiyoruz. Çünkü ,önceki tedbirler, kolaylıklar bu sorunu çözmüş değil. Yeni düzenlemede KOBİ'lerin borç ödemelerini belediyeler veya futbol kulüplerine lâyık görülen vadelere kadar uzatılarak esaslı ve köklü çözüm yapılmalı. Ancak böyle olması halinde  rahatlama olabilir.


 


Türkiye'de yıllardır üretime hazır fakat atıl KOBİ'ler sorunu var.


Nurettin Özgenç;KOBİ'lerin çoğunun belediyeler ve spor klüpleri  kadar desteğe ihtiyacı vardır. Hatta kurumlar ve kulüpler borçlarına rağmen hizmetlerine,sportif faaliyetlerine  devam etmişlerdir. KOBİ'ler ise çalışma gücünü bulamadıkları için resmi kayıtlarda faal gözükmelerine rağmen atıl halde üretim dışı kalmışlardır. Bunlar arasında binası, makineleri,teçhizatları bilumum alet edevatları ile hazır bekleyenler bile var. Umudumuz beklentimiz atıl olan KOBİ'lerin tekrar hayat bulabilmeleri için uzun vadede taksitlendirme yapılmalı ki  yeniden yapılandırma amacına hizmet edebilsin.


Hazırlanan Tasarıya göre;ödenecek tutarların ilk taksiti, kanunun yayım tarihini izleyen 3. aydan, SGK'ya bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksiti ise 4. aydan başlayacak. Oysa bu 12 ay olmalıydı. Çünkü;KOBİ'lere kolaylık sağlayacak olan taleplerimiz içinde müracaat süresinin uzun tutulması, imalat/satış aşamasına bağlı olarak ilk taksitinin en az  12 ay sonra başlaması haciz ve satış işlemlerinin durdurulması konuya yakın kamu bankalarından düşük faizle uzun vadeli kredi sağlanmasını en önemlisi de uzun vadeli bir taksitlendirme yapılmasını dile getirdik. Şimdi bu taleplerimizin Tasarının Genel Kurul'da görüşülmeye başlandığında yetkililerimizce dikkate alınmasını istiyoruz. Spor kulüplerine ve belediyelere yapılan vadenin KOBİ'lere de yapılması halinde  tasarı aşamasında olan borçların yapılandırılması daha da anlam kazanacaktır. 42 aylık taksitlendirme yapılmasının borçların tasfiyesi ve ödenmesi için büyük kolaylık sağlayacaktır


 


Özgenç; Spor Kulüpleri faaliyetlerine ara verdiklerinde maç yapmamış olurlar, ama benzer şekilde KOBİ'ler ara verdiklerinde ise tekrar aynı yerden başlamaları çok güç ve sonuç hüsran olur.  

 

Geri Dön

   

 

Güncel Haberler
KOBİDER ile Secretcv.com işbirliği
KOBİDER ile Secretcv.com İnsan Kaynakları Sitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, tüm üyelerimize çok özel bir kampanya sunuyoruz.

Yapılan anlaşmaya göre Secretcv.com’daki tüm ilan üyelik paketlerini size özel fiyatlarla alabilirsiniz.


Reklamlar
Secretcv.com doğru işe doğru insan felsefesinden yola çıkarak firmalar ve iş arayanları en doğru şekliyle buluşturmayı hedeflemektedir. Kullandığı teknolojisi ile firmalara, en doğru adaya ulaşmakta zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlamaktadır.
KOSGEB’den onay alan KOBİ’lere kredi imkanı Deniz’de.

ÇAĞLAYAN ŞUBESİ: 

Ender GÜRAL

Şube Müdürü

Çağlayan Mah. Vatan Cad. No:58/A Kağıthane/İSTANBUL
Direkt No: (0212) 233 33 81 Olimpa AVM Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş. 1997 yılında kurulmuştur. İstanbul Altın Borsası'nın 076 nolu üyesi olmuş ve İstanbul Altın Borsası'ndaki işlem hacmi hızla büyümüştür. Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş, İstanbul Altın Borsası 'ndaki işlem hacmini hızla yükseltmiş olup, daima ilk %10 içinde yer almaktadır. Firmamız Türkiye 'deki ilk ve tek ISO 9001 belgeli döviz bürosu olmanın haklı gururunu duymaktadır. NURETTİN kuyumculuk 22 Ayar Mega Model Bilezikler Hazır web sitesi denilince ilk akla basit bir dizayn ile tasarlanmış, altyapısı güçsüz, arama sonuçlarında görüntülenemeyen düşük fiyatlarda web siteleri gelir. Çizgi web tasarım olarak bu alışılagelmiş düzeni ortadan kaldırıyoruz. Kurumsal firmalar için hazırlamış olduğumuz hazır web sitesi tasarımı tamamen profesyonelce hazırlanmış olup, özel tasarım bir web sitesi ile arasında hiç bir fark bulunmamaktadır. kobider

 

 

Copyright 2009 - Design by PROCEEDSOFT www.proceedsoft.com
hafta hafta bebek gelişimi hafta hafta bebek gelişimi doktor

anne , bebek , bebek sağlığı , bebek gelişimi

malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber