KOBİDER. KÜÇÜK ve ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELER DERNEĞİ
      Anasayfa Hakkımızda Faaliyetler Üyelik Kobider Haber Albüm İletişim  
Başkanın Mesajı
Kobi Destek Bilgi
İşletme Mevzuatı
2009 Fuar Rehberi
Yararlı Linkler
Fotoğraflar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Cumhuriyetin 92.Yıldönümü Kutlaması 2015 Gazianteo Gazeteciler cemiyeti 2009 istanbul sanayi odasi kongresi Ford 2010 Dunya Tv Gaziantep 2010 Sudan heyeti 2012 Turk Ticaret Kanunu Haberturk
2012 Çevre ve Şehircilik Bakan yrd. Muhammet Balta, Saffet Gençmehmetoğlu, Nurettin Özgenç Kobider Başkanı,Kağıthane Belediye başkanı ve Sudan Başkonsolosu 29 EKIM 2010 CANKAYA KOSK'UNDE VERİLEN RESEPSIYON DA CUMHURBASKANIMIZ ILE NURETTIN OZGENC BIR ARADA Patronlar okulunun Çırağan sarayında düzenlenen toplantıda Gaziantep HÜRSİAD Sn.Başbakan Yrd.Bülent Arınç ile  2009 Peres tv ile ropörtaj 2009 İstanbul Yönetimiyle iftar yemeğinde Yeni Asya gazetesinin 40. yılı kutlaması Mehmet Kutlular ile. Tarım Bakanımız Mehdi Eker ile Dış Ticaretten sorumlu bakanımız Zafer Çağlayan ile Sn. Bakan Nihat ERGÜN ile Sn.Bakanımız Zafer Çağlayan ile HaliçKongre merkezinde Konferansta 2010 Sn. Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı ile Ülke Tv Bloomberg HT Tv Haber 24 KOBİDER Heyeti AK Parti Genel Başkan Yrd. Ekrem Erdem'i Makanında ziyaret etti. Sn. Bakan Mustafa Demir'e Teşekkür plaketini başkanımız Nurettin Özgenç sundu Bayındırlık ve İskan Bakanlığını Ziyaret Şadi Kılıç ile Sayın Sanayive Ticaret Bakanımız Nihat ERGÜN İle 3. Dönem MÜSİAD Genel Başkanı Ömer BOLAT ile Mowenpic otel 2010 Ekonomi Gazeteciler Derneği Gecesi Gümüşhane Valiliğini Ziyaret Sayın Valimiz Enver Salihoğlu KOBİ'ler Finansman Toplantısı
2006 KOBİ Toplantısı Dış Ticaret Merkezi 2007 MÜSİAD İftarı 2007 Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile Cevahir Kongre Merkezinde
2008 KOBİDER Yönetim Kurulu Üyeleri İBB Florya Tesislerinde Kahvaltılı Toplantı Sonrası İBB Kadir Topbaş ile Çırağan Sarayı Toplantı 2008 Ekonomi Gazetecileri Derneği Toplantısı 2009 Tarım Zirvesi Arap İşadamları ile Fındık Konusunu Gündeme Taşıdık Başbakan Yrd. Sayın Ali Babacan İle Tarım Zirvesinde

 

 

 

 

KOBİDER: Katılım Bankaları İle Kuyumculuk Sektörü arasındaki Sorun Çözülmeli

KOBİDER:  Katılım Bankaları İle Kuyumculuk Sektörü arasındaki Sorun Çözülmeli


Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç; Ekonomi yönetimi bugün bankacılarla buluşuyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 49 bankanın genel müdürüyle Ankara'da yapacağı toplantıda dünya finans piyasalarındaki gelişmeler ile birlikte özellikle Türkiye'de son dönemde sektöre dönük düzenlemeler ve geleceğe ilişkin beklentilerin ele alınacağı biliniyor. KOBİDER olarak sürekli gündeme getirmeye çalıştığımız katılım bankaları ile kuyum sektörü arasında tartışma konusu olan "Altın değişim aracımıdır, yani paramı,yoksa değerli takı ve ziynet eşyasımı yani bir emtiamıdır" kavram karmaşasına son vermek için bu konun un'da gündeme alınmasının faydalı olacağı kanaatindeyiz.


Faizsiz bankacılık, kâr-zarar ortaklığı sistemiyle çalışan katılım bankalarının Merkez Bankasından aldığı ‘zorunlu faiz' sorunu, Danışma Kurulu'ndan alınan dine uygunluk görüşü ile çözüme kavuştuğu basında yer almaktadır.


Özgenç; Merkez Bankası tarafından  bankalara topladıkları fonlar için Mevduat Munzam Karşılığı olarak mevduat miktarına göre faiz ödeniyor. Katılım Bankaları da, Danışma Kurulu'nun verdiği görüş doğrultusunda faizi almaya başladıkları ifade ediliyor. İlk önceleri aldıkları paraları katılımcılarına ödemeyip farklı alanlarda harcadıkları ama daha sonra meblağın  tutarının yüksekliği karşısında dayanamayıp almaya başladıkları bilinmektedir. Merkez Bankası'nda tutulan zorunlu karşılığın faiz geliri de 50 milyon TL gibi önemli bir tutara ulaşınca faizsiz bankacılık yapan kurumlar bu faizin hesaplara katılmasının dinen uygun olup olmadığını ‘Danışma Kurulu' olan kurula sormaya karar verdiler.


Yetkililerce katılım bankalarının dine uygunluk görüşü almadan hiçbir konuda hareket etmediği vurgulanıyor. Bizim insanlarımız Türkiye'deki din adamlarına daha çok güvendiği için Hayrettin Karaman'ın görüşü geçerlilik kazanıyor. Bankalar genellikle Hayrettin Karaman'ın görüşüne göre hareket ediyor ise  aynı uzmanın altın konusunda  öne sürdüğü  "Paranın icat olmadığı dönemde değişim aracı olarak kullanılan altın ve gümüş günümüzde değerli takı ve ziynet eşyasıdır. Yani bir emtiadır" görüşü bankalarda neden karşılık bulmuyor bunu anlamış değiliz.


Özgenç; Türkiye'de bulunan dört katılım bankasından üçünün danışmanı olan Prof.Dr. Hayrettin Karaman "Bize farklı bankalara farklı görüş belirtmeyeceğine göre  katılım bankaları tarafından bu konuya neden bir açıklık getirilmiyor? Biz demiyoruz ki altın ve gümüş ticareti yapanların meselesine  kılıf uydurulsun.  Yani biz bira yapacağız ama alkolsüz olacak gibi bir önerimiz yok. İş belli, görüş belli ama katılım bankaları yan çiziyor. KOBİDER olarak bizler de katılım bankalarının faizsiz bankacılık olduğunun farkındayız. Zaten bazı kuyumcu esnafı da bu yüzden kendilerinden kredi talep etmektedirler.


Özgenç; Altın değerli bir hammaddedir. Fakat işlenmek suretiyle mücevherat ve takıya dönüşerek değişim aracı olmaktan çıkar. Bunu biz söylemiyoruz katılım bankalarının danıştığı görüş sorduğu  Hayrettin Karaman hoca söylüyor ama katılım bankaları bu görüşe ne hikmetse bir türlü olumlu bakmıyor. Bizlerin faiz meselesi çağa uydurulsun gibi bir önerimiz yok. Bizim istediğimiz sadece görüşü sorulan makamın altın konusundaki kanaatine  ya uyulsun yada uyulmayacaksa bunun nedeni kamuoyunda resmen açıklansın. Böylelikle sorun bir an önce netliğe kavuşturulmuş olsun.


Ayrıca burada çifte algılama var. Merkez bankasının verdiği faizin uygunluğuna dair görüş alıp uygulayacaksınız ama aynı makamın" kuyumcuya altın ve gümüş murabaha yapılabilir" (kredi verilebilir) hükmüne uymayıp, başvuruda bulunanlara da "danışma kurulunun izni yok" diyeceksiniz olmaz böyle bir şey.


KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç;resmi verilere göre Türkiye'de 35 bin kuyumcu esnafı bulunmaktadır. Bu esnafın yanında çalıştırdığı elemanlar, aileleri ve kendi aile fertleri ile birlikte bu sektörden ekmek yiyen 250 bine yakın vatandaşımız mevcut. Bazı kuyumcu esnafları da diğer sektör mensupları gibi katılım bankalarından murabaha usulü kredi destek talebinde bulunuyorlar.Birtakım esnafımız diğer bankaların kredi desteğinden faydalanmaktadır. Lakin bizler katılım bankalarının taşıdığı hassasiyeti taşıdığımız için krediyi kurumlarından talep etmekteyiz.

 

Geri Dön

   

 

Güncel Haberler
“Kamuda işler yetişmiyor, mesai kesintisiz olsun”
KOBİDER olarak önerimiz; Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma saatleri öğle tatili kaldırılarak, 10.00-16.00 olarak kesintisiz olsun.”

KOBİDER Başkanı Özgenç: Esnafa destek olumlu ama yetersiz
12.03.2021- Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç; başta ekonomi çevreleri olmak üzere hemen hemen herkesin heyecanla beklediği ekonomi reform düzenlemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna duyuruldu.

KOBİDER: Kamu bankalarının ödemeleri ertelemesi işletmelere nefes aldıracak
23.03.2020- KOBİDER Genel Başkanı Nurettin Özgenç: - "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nin ardından kamu bankalarının destek paketlerini devreye alması esnaf ve KOBİ’ler açısından fevkalade olumlu bir gelişme" - "Doğal gaz, elektrik ve su gibi zorunlu gider faturaları 2-3 ay ertelenmeli veya diğer aylara taksitler halinde ötelenmeli"


Reklamlar
Secretcv.com doğru işe doğru insan felsefesinden yola çıkarak firmalar ve iş arayanları en doğru şekliyle buluşturmayı hedeflemektedir. Kullandığı teknolojisi ile firmalara, en doğru adaya ulaşmakta zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlamaktadır.
Hastane Derindere İstanbul’un kalbinin attığı Maslak, Levent, Mecidiyeköy gibi ana arterlere yakın konumu ile hızla gelişmekte olan Kağıthane ilçesinde bölgenin en büyük ve donanımlı özel sağlık kuruluşu olarak 2015 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Hasta odaklı hizmet anlayışı, multidisipliner tedavi yaklaşımı ile yaşamın her döneminde ihtiyaç duyulabilecek her türlü sağlık hizmetini profesyonel kadrosuyla sunan hastanemiz 10.000 m2 kapalı alan üzerine inşa edilmiştir. NURETTİN kuyumculuk 22 Ayar Mega Model Bilezikler 1970’li yıllardan bu yana faaliyet gösterdiği her alanda kurumsal ve güvenilir hizmet anlayışıyla fark yaratan Derindere Grubu, sağlık sektöründeki yeni yatırımı Hastane Derindere ile tıbbi ve etik ilkelerden ödün vermeyen, hasta haklarına saygılı, uluslararası kalite standartlarında bir hizmet yapısı hedeflemektedir. NADİR, özelde müşterilerinin ve çalışanlarının, genelde ülkemizin ve insanlığın refah ve mutluluğu için;

İnsani ve toplumsal değerleri,
Ekonomik sürdürülebilirliği,
Sürekli gelişme anlayışını,
Yalnız yasal değil, aynı zamanda etik bir zorunluluk olarak çevre korumayı,
Müşteri hoşnutluğunu,
En yeni teknolojilerden yararlanmayı,
Modern işletme kültürünü

esas alarak Türkiye kuyum sektörüne en hızlı ve en çağdaş hizmeti vermeyi, giderek artan kapasitesiyle ulusal düzeydeki liderliğinin yanı sıra uluslararası düzeyde lider işletmelerden biri olmayı kendisine hedef edinmiştir.

NADİR, soy metal geri kazanım ve rafinasyonunda uzmanlaşmış, özgün birikimlere sahip nitelikli yönetici ve teknik personeli, modern çağın gerektirdiği binaları, proses altyapısı ve laboratuvar olanakları ile alanında uluslararası teknolojik düzeye ulaşmış, Türkiye’nin lider soy metal geri kazanım ve rafinasyon tesisi olma özelliğine sahip ve onu koruyarak geleceğe taşımak üzere sürekli gelişme vizyonu ile bütünleşmiş bir anlayışın temsilcisidir.

NADİR‘e varolan özelliklerini kazandıran yapıtaşlarıdır.

 

 

Copyright 2009 - Design by PROCEEDSOFT www.proceedsoft.com
hafta hafta bebek gelişimi hafta hafta bebek gelişimi doktor

anne , bebek , bebek sağlığı , bebek gelişimi

malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber