KOBİDER. KÜÇÜK ve ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELER DERNEĞİ
      Anasayfa Hakkımızda Faaliyetler Üyelik Kobider Haber Albüm İletişim  
Başkanın Mesajı
Kobi Destek Bilgi
İşletme Mevzuatı
2009 Fuar Rehberi
Yararlı Linkler
Fotoğraflar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Cumhuriyetin 92.Yıldönümü Kutlaması 2015 Gazianteo Gazeteciler cemiyeti 2009 istanbul sanayi odasi kongresi Ford 2010 Dunya Tv Gaziantep 2010 Sudan heyeti 2012 Turk Ticaret Kanunu Haberturk
2012 Çevre ve Şehircilik Bakan yrd. Muhammet Balta, Saffet Gençmehmetoğlu, Nurettin Özgenç Kobider Başkanı,Kağıthane Belediye başkanı ve Sudan Başkonsolosu 29 EKIM 2010 CANKAYA KOSK'UNDE VERİLEN RESEPSIYON DA CUMHURBASKANIMIZ ILE NURETTIN OZGENC BIR ARADA Patronlar okulunun Çırağan sarayında düzenlenen toplantıda Gaziantep HÜRSİAD Sn.Başbakan Yrd.Bülent Arınç ile  2009 Peres tv ile ropörtaj 2009 İstanbul Yönetimiyle iftar yemeğinde Yeni Asya gazetesinin 40. yılı kutlaması Mehmet Kutlular ile. Tarım Bakanımız Mehdi Eker ile Dış Ticaretten sorumlu bakanımız Zafer Çağlayan ile Sn. Bakan Nihat ERGÜN ile Sn.Bakanımız Zafer Çağlayan ile HaliçKongre merkezinde Konferansta 2010 Sn. Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı ile Ülke Tv Bloomberg HT Tv Haber 24 KOBİDER Heyeti AK Parti Genel Başkan Yrd. Ekrem Erdem'i Makanında ziyaret etti. Sn. Bakan Mustafa Demir'e Teşekkür plaketini başkanımız Nurettin Özgenç sundu Bayındırlık ve İskan Bakanlığını Ziyaret Şadi Kılıç ile Sayın Sanayive Ticaret Bakanımız Nihat ERGÜN İle 3. Dönem MÜSİAD Genel Başkanı Ömer BOLAT ile Mowenpic otel 2010 Ekonomi Gazeteciler Derneği Gecesi Gümüşhane Valiliğini Ziyaret Sayın Valimiz Enver Salihoğlu KOBİ'ler Finansman Toplantısı
2006 KOBİ Toplantısı Dış Ticaret Merkezi 2007 MÜSİAD İftarı 2007 Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile Cevahir Kongre Merkezinde
2008 KOBİDER Yönetim Kurulu Üyeleri İBB Florya Tesislerinde Kahvaltılı Toplantı Sonrası İBB Kadir Topbaş ile Çırağan Sarayı Toplantı 2008 Ekonomi Gazetecileri Derneği Toplantısı 2009 Tarım Zirvesi Arap İşadamları ile Fındık Konusunu Gündeme Taşıdık Başbakan Yrd. Sayın Ali Babacan İle Tarım Zirvesinde

 

 

 

 

KOBİDER: Seçim yılı olsa dahi 2011'den umutluyuz
KOBİDER: Seçim yılı olsa dahi 2011'den umutluyuz


  -   25.12.2010 - 13:14 

Küçük ve Orta büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, 2011'den umutlu olduklarını belirterek "Seçim ekonomisi uygulanmaz, dünyada ve ülkemizde yeni bir ekonomik sıkıntı olmazsa, yeni yılda KOBİ'ler bakımından olumlu hava artarak devam edecektir." dedi.
Ekonomik durgunluğun reel sektörü dolayısıyla KOBİ'leri vurduğunu kaydeden Nurettin Özgenç, "Esnaf beklediği satışı yapamadığı için kepenk kapatma durumunda kalıyor. dükkanını da devredemediği zaman mallarını aynı işi yapanlara satıyor. Esnaf da daha ucuz ve uzun bir vade ile ödeme imkanı tanındığından kapanan firmaların mallarını alıyor. Yani mallar bir şekilde el değiştiriyor. Böyle olması da üretimi etkiliyor. 2011'de işlerde toparlanma bekliyoruz. İç tüketimde hareket olsa ilk önce çarşı-pazardaki esnafın hareketi olur. Kapanan işletmelerden boşalan dükkânlar çok merkez bir yerde değilse uzun süre boş kalıyor." ifadelerini kullandı.

KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç, 2010 değerlendirmesi ve 2011 beklentileriyle ilgili yaptığı açıklamada şu görüşleri dile getirdi:

"Küresel mali kriz ve ülkemizde vuku bulan olumsuz olaylardan ötürü esnaf, sanatkar ve KOBİ'ler cüzi kar oranlarına rağmen eski yıllara göre yarı yarıya ciro kaybıyla karşı karşıya kaldı. Kimileri işlerini kaybetti, ayakta kalabilme mücadelesi verenler güç de olsa bunu başardı. Bütün bu olumsuzlukların yanında iyi şeylerde olmuyor değil. Son yıllarda KOBİ'lerimiz kabuk değiştirmiştir. KOSGEB desteklerinden faydalanabilmenin yollarını öğrenmişlerdir. Bankalar kısmen de olsa KOBİ bankacılığı yapmaya başlamışlardır. Bu tür gelişmeler sevindirici olmakla birlikte piyasaya beklentiler doğrultunda yansıması olmamıştır.

Özellikle son senelerde işlerde önemli düşüşler var. Esnaf mal satamadığı için sermayeden yemiştir. Bu güç durumdan kurtulmak için epey gayret göstermiştir. İşlerini çekip çevirebilmek ve ödemelerini yapabilmek için bankadan işletme kredisi almak istemiştir alamayınca eş, dost ve tanıdıklarından altın, döviz borçlanarak bu süreçten kurtulmak istemiştir. Bu arada batanlar iş yerlerini kapatanlar olmuşsa da büyük çoğunluk ayakta kalabilmenin mücadelesini vermiştir. Tüm bunları yaparken malını kaybetmiştir ama umudundan bir şey kaybetmemiştir. Morali bozulsa da bu durumun geçici olduğuna dair inancını hep korumuştur.

Geçmiş yıllara göre daha iyi bir iş yapabilmeyi arzuluyoruz. Esnaf, sanatkar ve KOBİ'ler 2010 yılı ikinci yarısından itibaren işlerinin artmasını ümit ettiler ancak istenilen seviye bir türlü gelemediler. Günümüzde 2008 ve 2009'a nispeten işlerde küçük de olsa hareketlenmeler oluyor ama bu durum işletmelerin çarklarını döndürmeye maalesef yeterli olmamaktadır.

2010 yılının ilk 6 ayı 2009'un yıkımlarını onarmakla geçti. Bunun yanı sıra ekonomi yönetiminin iyileştirme çalışmaları da iyi olunca, ekonomi yönünden olumlu tablo ortaya çıktı. Türkiye bu yıl yüzde 7'lerin üstündeki büyüme ile yatırım ve kapasite artırımlarına gitti. Kısaca ekonominin derlenip toplanmasında yapılan iyileştirmeler semeresini göstermektedir. Bu durumda da ekonominin gidişatına bakarsak geçen yıllara göre daha iyi bir yıl bekliyoruz. 2011'de genel seçim yapılacak. Seçimin iş dünyası açısından önemi büyüktür. Seçim ekonomisi uygulanmazsa ve dünyada ve ülkemizde yeni bir ekonomik sıkıntı olmazsa, yeni yılda KOBİ'ler açısından olumlu hava artarak devam edecektir.

Yaşanan kriz sürecinden en fazla etkilen reel sektörün kalbi olan KOBİ'lerdir. Uzun süredir beklenilen satışı yapamayan esnaflarımız var. Böyle olmasından dolayı dönüşemeyen esnaf kepenk kapatma durumunda kalıyor. Dükkanını da devredemediği zaman mallarını aynı işi yapanlara satmaya mecbur oluyor. Esnaf da daha ucuz ve uzun bir vade ile ödeme imkanı tanındığından kapanan firmaların mallarını alıyor. Yani mallar bir şekilde el değiştiriyor. Böyle olması da üretimi etkiliyor. 2011'de işlerin toparlanmasını bekliyoruz. İç tüketimde hareket olsa ilk önce çarşı-pazardaki esnafın hareketi olur. Kapanan işletmelerden boşalan dükkanlar çok merkez bir yerde değilse uzun süre boş kalıyor.

Nurettin Özgenç, Türkiye ekonomisinin 2010'un ikinci yarısından başlayarak büyüme trendine girdiğine işaret ederken, "Bu durum tam anlamıyla piyasalara yansımamaktadır. İhracat, sanayi üretimi ve kapasite kullanım rakamlarında belirgin artışlar var. Bu verilere bakıldığında ekonomik gidişatın iyi yolda olduğu görülmektedir. Türkiye ekonomisinin yüzde 7 oranında büyüdüğü ve bu büyüme rakamının 2011'in başlarından itibaren artışını sürdürmesi en büyük beklentimizdir. KOBİDER olarak amacımız esnaf ,sanatkar ve KOBİ'lerimizin KOSGEB'in sunduğu imkanlardan yararlanmalarını mümkün kılmaktır. Bu anlamda 2010 yılı beklediğimiz gibi olmadı ama 2011 yılından hayli umutluyuz."yorumunu yaptı.

 

Geri Dön

   

 

Güncel Haberler
KOBİDER ile Secretcv.com işbirliği
KOBİDER ile Secretcv.com İnsan Kaynakları Sitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, tüm üyelerimize çok özel bir kampanya sunuyoruz.

Yapılan anlaşmaya göre Secretcv.com’daki tüm ilan üyelik paketlerini size özel fiyatlarla alabilirsiniz.


Reklamlar
Secretcv.com doğru işe doğru insan felsefesinden yola çıkarak firmalar ve iş arayanları en doğru şekliyle buluşturmayı hedeflemektedir. Kullandığı teknolojisi ile firmalara, en doğru adaya ulaşmakta zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlamaktadır.
KOSGEB’den onay alan KOBİ’lere kredi imkanı Deniz’de.

ÇAĞLAYAN ŞUBESİ: 

Ender GÜRAL

Şube Müdürü

Çağlayan Mah. Vatan Cad. No:58/A Kağıthane/İSTANBUL
Direkt No: (0212) 233 33 81 Olimpa AVM Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş. 1997 yılında kurulmuştur. İstanbul Altın Borsası'nın 076 nolu üyesi olmuş ve İstanbul Altın Borsası'ndaki işlem hacmi hızla büyümüştür. Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş, İstanbul Altın Borsası 'ndaki işlem hacmini hızla yükseltmiş olup, daima ilk %10 içinde yer almaktadır. Firmamız Türkiye 'deki ilk ve tek ISO 9001 belgeli döviz bürosu olmanın haklı gururunu duymaktadır. NURETTİN kuyumculuk 22 Ayar Mega Model Bilezikler Hazır web sitesi denilince ilk akla basit bir dizayn ile tasarlanmış, altyapısı güçsüz, arama sonuçlarında görüntülenemeyen düşük fiyatlarda web siteleri gelir. Çizgi web tasarım olarak bu alışılagelmiş düzeni ortadan kaldırıyoruz. Kurumsal firmalar için hazırlamış olduğumuz hazır web sitesi tasarımı tamamen profesyonelce hazırlanmış olup, özel tasarım bir web sitesi ile arasında hiç bir fark bulunmamaktadır. kobider

 

 

Copyright 2009 - Design by PROCEEDSOFT www.proceedsoft.com
hafta hafta bebek gelişimi hafta hafta bebek gelişimi doktor

anne , bebek , bebek sağlığı , bebek gelişimi

malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber