KOBİDER. KÜÇÜK ve ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELER DERNEĞİ
      Anasayfa Hakkımızda Faaliyetler Üyelik Kobider Haber Albüm İletişim  
Başkanın Mesajı
Kobi Destek Bilgi
İşletme Mevzuatı
2009 Fuar Rehberi
Yararlı Linkler
Fotoğraflar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Cumhuriyetin 92.Yıldönümü Kutlaması 2015 Gazianteo Gazeteciler cemiyeti 2009 istanbul sanayi odasi kongresi Ford 2010 Dunya Tv Gaziantep 2010 Sudan heyeti 2012 Turk Ticaret Kanunu Haberturk
2012 Çevre ve Şehircilik Bakan yrd. Muhammet Balta, Saffet Gençmehmetoğlu, Nurettin Özgenç Kobider Başkanı,Kağıthane Belediye başkanı ve Sudan Başkonsolosu 29 EKIM 2010 CANKAYA KOSK'UNDE VERİLEN RESEPSIYON DA CUMHURBASKANIMIZ ILE NURETTIN OZGENC BIR ARADA Patronlar okulunun Çırağan sarayında düzenlenen toplantıda Gaziantep HÜRSİAD Sn.Başbakan Yrd.Bülent Arınç ile  2009 Peres tv ile ropörtaj 2009 İstanbul Yönetimiyle iftar yemeğinde Yeni Asya gazetesinin 40. yılı kutlaması Mehmet Kutlular ile. Tarım Bakanımız Mehdi Eker ile Dış Ticaretten sorumlu bakanımız Zafer Çağlayan ile Sn. Bakan Nihat ERGÜN ile Sn.Bakanımız Zafer Çağlayan ile HaliçKongre merkezinde Konferansta 2010 Sn. Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı ile Ülke Tv Bloomberg HT Tv Haber 24 KOBİDER Heyeti AK Parti Genel Başkan Yrd. Ekrem Erdem'i Makanında ziyaret etti. Sn. Bakan Mustafa Demir'e Teşekkür plaketini başkanımız Nurettin Özgenç sundu Bayındırlık ve İskan Bakanlığını Ziyaret Şadi Kılıç ile Sayın Sanayive Ticaret Bakanımız Nihat ERGÜN İle 3. Dönem MÜSİAD Genel Başkanı Ömer BOLAT ile Mowenpic otel 2010 Ekonomi Gazeteciler Derneği Gecesi Gümüşhane Valiliğini Ziyaret Sayın Valimiz Enver Salihoğlu KOBİ'ler Finansman Toplantısı
2006 KOBİ Toplantısı Dış Ticaret Merkezi 2007 MÜSİAD İftarı 2007 Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile Cevahir Kongre Merkezinde
2008 KOBİDER Yönetim Kurulu Üyeleri İBB Florya Tesislerinde Kahvaltılı Toplantı Sonrası İBB Kadir Topbaş ile Çırağan Sarayı Toplantı 2008 Ekonomi Gazetecileri Derneği Toplantısı 2009 Tarım Zirvesi Arap İşadamları ile Fındık Konusunu Gündeme Taşıdık Başbakan Yrd. Sayın Ali Babacan İle Tarım Zirvesinde

 

 

 

 

KOBİDER: Bankaların Kuyumcu Gibi Altın Satması Haksız Rekabettir

KOBİDER: Bankaların Kuyumcu Gibi Altın Satması Haksız Rekabettir


 


 


Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç;sarraf ve kuyumculuğun dünya'nın en asil ve saygın mesleklerinin başında geldiğini, ancak son yıllarda diğer meslekler gibi kuyum mesleği de bankaların haksız rekabete soyunmasıyla erozyona uğramaktadır.Bunda en büyük etken bazı bankaların bu sektörün içine girmesidir. Bankalar son zamanlarda vatandaşa perakende altın satışı yapmaya başladı (gram altın vb) bu durum ticaret kanuna ve rekabet şartlarına uygun mu değilmi araştırılması lazım.Zaten zor günler geçiren sarraf-kuyumcu esnafının asıl işlevine el atan bankaların kuyumcu dükkanı gibi faaliyet yapması bize göre uygun değildir.


 


Bankaların perakende altın satması mevzuattaki boşluktan mıdır nedir bilinmez ama  bu konu 'rekabet' ve 'düzen' açısından büyük sıkıntılara yol açıyor. Kuyumcular da haliyle  müşterisini kendine çeken bankalardan haklı olarak şikâyetçidir.Altının aşırı derecede artması ve yaşanan krizden dolayı iş yapamamaktan sıkıntı günler yaşayan kuyumculuk mesleği birde bankaların haksız rekabeti ile karşı karşıyadır.


 


Özgenç;bazı bankalar şubelerinden ve  ATM cihazlarından altın satmaya başladılar.Bu durum en hafif ifadeyle kuyumculuk mesleğine saygısızlıktır. Haksız rekabettir. Etik değildir. Herkes kendi mesleğini yapmalıdır.Nasıl ki, kuyumcunun para satması etik değilse bankanın da kuyumcu gibi altın satması aynı şekilde etik değildir.Yetkililer bir an önce bu duruma dur demeli.


 


Vatandaşın bu tür altın satılan yerlere ATM'lere itibar etmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü halkımız yıllardan beri bu mesleği yapan dükkanlardan yatırım ve "altın günleri " için gerekli olan ihtiyaçlarını gidermişlerdir. Dolayısıyla bankalara gidip te sıra fişi alacak,yazılıp çizilecek veyahut ATM'den altın almaya çalışacak vb. uzun uzadıya olan işlemler yerine yine bu işin ehli olan kuyumcuları tercih edeceği kanaatindeyim.


 


Her sektör kendi mesleğini yapmalı..!bu iş bankaların işi değil.


 


Nurettin Özgenç;hala daha kendi işlerini yapma noktasında geri olan bazı bankacılar farklı sektörün ilgi alanına girmesi anlaşılır  gibi değil. Yıllardan beri KOBİDER olarak bizim üzerinde ısrarla durduğumuz konu olan altın değerli bir hammaddedir. Fakat işlenmek suretiyle mücevherat ve takıya dönüşerek değişim aracı olmaktan çıkar. önerimize çözüm bulunabilinseydi ne bankacı topladığı altın mevduatı devir daim yapmak için perakende altın alıp satmaya başlardı, nede kuyumcular bankacılardan şikayetçi olurdu.


 


Bu durum aynen Kamuoyunda 'Hipermarket Yasası' olarak bilinen Alışveriş Merkezleri ve Büyük Mağazaların küçük esnafı bitirmesine benziyor.Aslında bu konuda Yasa Tasarısına eklenmelidir. Şayet bir önlem alınmazsa AVM'lerin bakkalları  eritip yok etmesi gibi bankalarda kuyumcuları zamanla eritip piyasadan yok edecektir.


 


Özgenç birde yaptıklarını vatandaşa haklı göstermek için verilere dayandırarak,İstanbul Altın Borsası istatistiklerine göre son 15 yılda 2,500 ton altın ithal edildiğini ve bunun 100 milyar doların üzerinde bir rakam olması ifade ediliyor.Böyle olması bankaların altın satmasına sebep midir? Neymiş efendim  "altının ulusal tasarrufta önemli bir yere sahip olduğunu" "ciddi bir tasarruf var, ama kayıt yok. Bu da Türkiye Cumhuriyeti'ni fakir gösteriyor."  gibi absürt iddia da bulunuyorlar. Ayrıca "Türkiye için bunun değişebileceğini düşündük ve altın bankacılığı alanında faaliyetlere başladık" "Kuyumcular da alıp bize getirirse alırız. Her kim bu altını ibraz ederse biz alırız" demek,bankacı olmayan para satmasına benzer.


 


 


 

 

Geri Dön

   

 

Güncel Haberler
KOBİDER ile Secretcv.com işbirliği
KOBİDER ile Secretcv.com İnsan Kaynakları Sitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, tüm üyelerimize çok özel bir kampanya sunuyoruz.

Yapılan anlaşmaya göre Secretcv.com’daki tüm ilan üyelik paketlerini size özel fiyatlarla alabilirsiniz.


Reklamlar
Secretcv.com doğru işe doğru insan felsefesinden yola çıkarak firmalar ve iş arayanları en doğru şekliyle buluşturmayı hedeflemektedir. Kullandığı teknolojisi ile firmalara, en doğru adaya ulaşmakta zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlamaktadır.
KOSGEB’den onay alan KOBİ’lere kredi imkanı Deniz’de.

ÇAĞLAYAN ŞUBESİ: 

Ender GÜRAL

Şube Müdürü

Çağlayan Mah. Vatan Cad. No:58/A Kağıthane/İSTANBUL
Direkt No: (0212) 233 33 81 Olimpa AVM Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş. 1997 yılında kurulmuştur. İstanbul Altın Borsası'nın 076 nolu üyesi olmuş ve İstanbul Altın Borsası'ndaki işlem hacmi hızla büyümüştür. Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş, İstanbul Altın Borsası 'ndaki işlem hacmini hızla yükseltmiş olup, daima ilk %10 içinde yer almaktadır. Firmamız Türkiye 'deki ilk ve tek ISO 9001 belgeli döviz bürosu olmanın haklı gururunu duymaktadır. NURETTİN kuyumculuk 22 Ayar Mega Model Bilezikler Hazır web sitesi denilince ilk akla basit bir dizayn ile tasarlanmış, altyapısı güçsüz, arama sonuçlarında görüntülenemeyen düşük fiyatlarda web siteleri gelir. Çizgi web tasarım olarak bu alışılagelmiş düzeni ortadan kaldırıyoruz. Kurumsal firmalar için hazırlamış olduğumuz hazır web sitesi tasarımı tamamen profesyonelce hazırlanmış olup, özel tasarım bir web sitesi ile arasında hiç bir fark bulunmamaktadır. kobider

 

 

Copyright 2009 - Design by PROCEEDSOFT www.proceedsoft.com
hafta hafta bebek gelişimi hafta hafta bebek gelişimi doktor

anne , bebek , bebek sağlığı , bebek gelişimi

malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber