KOBİDER. KÜÇÜK ve ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ İŞLETMELER DERNEĞİ
      Anasayfa Hakkımızda Faaliyetler Üyelik Kobider Haber Albüm İletişim  
Başkanın Mesajı
Kobi Destek Bilgi
İşletme Mevzuatı
2009 Fuar Rehberi
Yararlı Linkler
Fotoğraflar
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi,Cumhuriyetin 92.Yıldönümü Kutlaması 2015 Gazianteo Gazeteciler cemiyeti 2009 istanbul sanayi odasi kongresi Ford 2010 Dunya Tv Gaziantep 2010 Sudan heyeti 2012 Turk Ticaret Kanunu Haberturk
2012 Çevre ve Şehircilik Bakan yrd. Muhammet Balta, Saffet Gençmehmetoğlu, Nurettin Özgenç Kobider Başkanı,Kağıthane Belediye başkanı ve Sudan Başkonsolosu 29 EKIM 2010 CANKAYA KOSK'UNDE VERİLEN RESEPSIYON DA CUMHURBASKANIMIZ ILE NURETTIN OZGENC BIR ARADA Patronlar okulunun Çırağan sarayında düzenlenen toplantıda Gaziantep HÜRSİAD Sn.Başbakan Yrd.Bülent Arınç ile  2009 Peres tv ile ropörtaj 2009 İstanbul Yönetimiyle iftar yemeğinde Yeni Asya gazetesinin 40. yılı kutlaması Mehmet Kutlular ile. Tarım Bakanımız Mehdi Eker ile Dış Ticaretten sorumlu bakanımız Zafer Çağlayan ile Sn. Bakan Nihat ERGÜN ile Sn.Bakanımız Zafer Çağlayan ile HaliçKongre merkezinde Konferansta 2010 Sn. Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı ile Ülke Tv Bloomberg HT Tv Haber 24 KOBİDER Heyeti AK Parti Genel Başkan Yrd. Ekrem Erdem'i Makanında ziyaret etti. Sn. Bakan Mustafa Demir'e Teşekkür plaketini başkanımız Nurettin Özgenç sundu Bayındırlık ve İskan Bakanlığını Ziyaret Şadi Kılıç ile Sayın Sanayive Ticaret Bakanımız Nihat ERGÜN İle 3. Dönem MÜSİAD Genel Başkanı Ömer BOLAT ile Mowenpic otel 2010 Ekonomi Gazeteciler Derneği Gecesi Gümüşhane Valiliğini Ziyaret Sayın Valimiz Enver Salihoğlu KOBİ'ler Finansman Toplantısı
2006 KOBİ Toplantısı Dış Ticaret Merkezi 2007 MÜSİAD İftarı 2007 Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan ile ABD Büyükelçisi Ross Wilson ile Cevahir Kongre Merkezinde
2008 KOBİDER Yönetim Kurulu Üyeleri İBB Florya Tesislerinde Kahvaltılı Toplantı Sonrası İBB Kadir Topbaş ile Çırağan Sarayı Toplantı 2008 Ekonomi Gazetecileri Derneği Toplantısı 2009 Tarım Zirvesi Arap İşadamları ile Fındık Konusunu Gündeme Taşıdık Başbakan Yrd. Sayın Ali Babacan İle Tarım Zirvesinde

 

 

 

 

KOBİDER/ÖZGENÇ: Esnaf Kredisi İle Mercedes Alınmaz

İSTANBUL 13.01.2011          


KOBİDER/ÖZGENÇ: Esnaf Kredisi İle Mercedes Alınamaz


Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç;Hükümetin KOBİ'lere KOSGEB kanalıyla sunduğu kredilerde suistimal yapılarak Kredi kullanan kişilerin Mercedes,konut ve oğlunu evlendirdiğine dair çıkan haberler sanki tüm KOBİ'lerin aynı işi yaptığı gibi  lanse edildi. Böyle bir şey yok. Haberde geçtiği gibi büyük şirketler kredileri amacı dışında kullanmışlar,küçük işletmelere verilen kredilerde ne Mercedes alınabilir,nede konut.


Basına yansıyan haberlere göre 70.000 bin KOBİ'nin  %5 civarında olan İşletme sahipleri aldıkları kredileri amacına uygun olarak kullanmayıp farklı yerlerde harcamışlardır. Paranın olduğu her yerde suistimal yapılır.Dolayısıyla bunu önlemenin yolları kolay Amerika'yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Biz bu konuda açıklamalarımızda da görülebileceği gibi müteaddit defalar öneride bulunmuştuk ve demiştik ki; KOBİ'nin eline nakit para verilmesin nereye harcayacaksa oraya ödensin. Yani dükkanına mal,işletmesine yeni makine,teçhizat alacaksa bunu proforma fatura ile belgelesin malını veya makinesini alsın banka da ödemeyi satıcı firmaya yapsın.Bu şekilde KOBİ'nin eline para değil rafına mal,vitrinine ürün,işletmesine yeni makine teçhizat olarak girer.


Özgenç;KOBİ'lere verilen 4 milyar liralık kredi 70 bin KOBİ'nin yüzde 5'ini kapsıyor. Bu demektir ki 3500 KOBİ aldığı krediyi amacı dışında kullanmış bunlar hakkında bakanlık inceleme yaparak gerekli müeyyideleri uygular. Ama diğer büyük çoğunluk ise esnaf kredisi olarak dükkanına mal veya işletmesinin kamuya,piyasaya olan borçlarını ödemiştir. Zaten zor günler geçiren KOBİ aldığı krediyi har vurup harman savurduğu yok. Ayrıca küçük esnaf aldığı kredi ile değil Mercedes almak Polo bile alamaz. Esnaf ancak işletmesini nasıl çekip çevirebilirimin peşinde.


Kredi Sistemi Yanlıştı


Gazete haberinde olduğu gibi 2010 yılı faiz destekli KOBİ kredilerinin zirve yaptığı yıl oldu . 70 binin üzerinde KOBİ, 4 milyar TL'nin üzerinde kredi kullandı. KOBİ'lere yönelik kredi sistemi şöyle işledi: Devlet KOBİ kredilerinin dağıtımı için 19 bankayla anlaştı. Firma anlaşma çerçevesinde bankaya gidip KOBİ olduğunu belgeliyor. Ardından faizinin yüzde 75'ini devletin karşıladığı krediyi anında alabiliyor. 
Kredinin geri ödeme sürecini de yine anlaşmalı bankalar takip ediyor. 


Buraya kadar olanlara sözümüz yok.Lakin  işletme sahibinden bu parayı nereye harcadığının belgelenmesi istenmiyor. Bu yanlıştı özellikle biz bu konuya vurgu yaptık. Paranın yüzü sıcaktır ele geçince akıllara farklı işlere harcamak düşer buda yanlış olur.


Özgenç;nitekim aynen dediğimiz gibi oldu. Bankadan hak ettiği krediyi anında alan bazı firma sahiplerinin bir bölümü parayı işletmesinin gelişimine yönelik yatırımlara harcarken, bir kısmı da kendi çıkarlarına kullandı.Oysa alınan kredilerin  amacı doğrultusunda harcanması için katılım bankalarının uyguladığı murabaha sistemi gibi para direkt olarak talep edene ödenmeyip mal aldığı satıcı firmaya ödenmeliydi.Ancak  bu sayede  suistimallerin önüne geçilebilir.

 

Geri Dön

   

 

Güncel Haberler
KOBİDER ile Secretcv.com işbirliği
KOBİDER ile Secretcv.com İnsan Kaynakları Sitesi arasında imzalanan protokol kapsamında, tüm üyelerimize çok özel bir kampanya sunuyoruz.

Yapılan anlaşmaya göre Secretcv.com’daki tüm ilan üyelik paketlerini size özel fiyatlarla alabilirsiniz.


Reklamlar
Secretcv.com doğru işe doğru insan felsefesinden yola çıkarak firmalar ve iş arayanları en doğru şekliyle buluşturmayı hedeflemektedir. Kullandığı teknolojisi ile firmalara, en doğru adaya ulaşmakta zaman, emek ve dolayısıyla tasarruf sağlamaktadır.
KOSGEB’den onay alan KOBİ’lere kredi imkanı Deniz’de.

ÇAĞLAYAN ŞUBESİ: 

Ender GÜRAL

Şube Müdürü

Çağlayan Mah. Vatan Cad. No:58/A Kağıthane/İSTANBUL
Direkt No: (0212) 233 33 81 Olimpa AVM Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş. 1997 yılında kurulmuştur. İstanbul Altın Borsası'nın 076 nolu üyesi olmuş ve İstanbul Altın Borsası'ndaki işlem hacmi hızla büyümüştür. Nadir Döviz ve Kıymetli Madenler A.Ş, İstanbul Altın Borsası 'ndaki işlem hacmini hızla yükseltmiş olup, daima ilk %10 içinde yer almaktadır. Firmamız Türkiye 'deki ilk ve tek ISO 9001 belgeli döviz bürosu olmanın haklı gururunu duymaktadır. NURETTİN kuyumculuk 22 Ayar Mega Model Bilezikler Hazır web sitesi denilince ilk akla basit bir dizayn ile tasarlanmış, altyapısı güçsüz, arama sonuçlarında görüntülenemeyen düşük fiyatlarda web siteleri gelir. Çizgi web tasarım olarak bu alışılagelmiş düzeni ortadan kaldırıyoruz. Kurumsal firmalar için hazırlamış olduğumuz hazır web sitesi tasarımı tamamen profesyonelce hazırlanmış olup, özel tasarım bir web sitesi ile arasında hiç bir fark bulunmamaktadır. kobider

 

 

Copyright 2009 - Design by PROCEEDSOFT www.proceedsoft.com
hafta hafta bebek gelişimi hafta hafta bebek gelişimi doktor

anne , bebek , bebek sağlığı , bebek gelişimi

malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber malatya haber